Вчені з’ясували, чому найкращі ідеї приходять під час прийняття душу
Психологи з університетів Вірджинії та Міннесоти (США) пояснили, чому під час миття в душі, а також повільних прогулянок приходять геніальні думки, пише Naked Science. У процесі помірної захоплюючої діяльності думки можуть «блукати», а разом з ними запускається креативне мислення.
Вченим давно відомо, що наші думки можуть «блукати», поки ми займаємося помірною захоплюючою діяльністю — наприклад, неквапливо прогулюємося парком або приймаємо душ. Деякі дослідження навіть показали, що між таким «блуканням» розуму та креативністю може існувати зв’язок. Однак подальші роботи дали суперечливі результати: багато хто з них не зміг повторити початковий висновок.
Американські дослідники вважають, що дізналися причини протиріч. На їхню думку, вчені вимірювали не «блукання» розуму, а лише те, наскільки та чи інша діяльність відволікала учасників експериментів.
Ще одним недоліком попередніх досліджень американські психологи вважають лабораторні умови, коли добровольцям пропонували вирішити якесь завдання у відриві від повсякденної реальності (наприклад, переглядати серії цифр). «Блукання» думок, за словами фахівців, може допомогти вирішити власні проблеми, але не відіграє ролі при виконанні нудних психологічних завдань.
Щоб дізнатися більше про зв’язок креативності та відволікання розуму, фахівці запропонували учасникам дослідження вигадати альтернативні варіанти використання простих, але побутових речей — цегли та скріпки. Після цього їх розподілили на дві групи, кожна з яких дивилася різні відео та намагалася при цьому виконати завдання. Першою показали «нудний» ролик, де чоловіки розкладають білизну, а другою — помірно розважальний, де демонструвалася сцена з фільму 1989 року «Коли Гаррі зустрів Саллі».
Вивчивши результати, які показали учасники, психологи дійшли висновку, що «блукання» думок справді допомагало виникненню творчих ідей. Але не завжди, а лише у тому випадку, коли добровольці дивилися «захоплююче», а не «нудне» відео. Свою роботу вчені представили у журналі Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts (посилання на журнал: psycnet.apa.org/home.