Розвиток креативності

Що таке ТРВЗ-педагогіка, і чому вона потрібна саме вашій дитині (TRIZ)

Як теорія вирішення винахідницьких завдань (ТРВЗ, TRIZ) допомагає розвивати креативність та виховати творчу особистість.

Почнемо з головного – розберемося з термінологією. ТРВЗ розшифровується як «теорія розв’язання винахідницьких задач». І ось автор цієї теорії, радянський вчений Генріх Альтшуллер, спочатку хотів допомогти інженерам вирішувати технічні завдання, виділивши універсальні прийоми, що лежать в основі будь-якого винаходу. Вийшло настільки добре, що ТРВЗ завоювала популярність у світі.

Директор з продукту міжнародної онлайн-школи IT-професій Rebotica Борис Овсепян розповідає про впровадження передової технології навчання, здатної сформувати у дитини креативне мислення, виховати творчу особистість та навчити справлятися зі складними та незнайомими ситуаціями.

NASA, IBM, Boeing, Intel, General Electric, Toyota та багато інших компаній зараз працюють за цими принципами. Робот-пилосос та РК-екран від Samsung; автомат для гарячих напоїв Mars; відбілювання зубів від Procter and Gamble – усі ці інновації були придумані завдяки ТРВЗ. На цій теорії ж і базуються методи ТРВЗ-педагогіки, які наразі впроваджують у програми навчання IT-професіям.

Які підходи використовуються у такому навчанні?

Учень завжди має свободу вибору і не має оцінок.
Учню не даються алгоритми та завдання з єдиною правильною відповіддю.
Головне у навчанні – практика: експерименти, дослідження, досліди.
Важливо, щоб учні розуміли вихідний матеріал та не втрачали до нього інтересу.
Максимальна користь має досягатися мінімальними витратами сил та часу.
Словом, дитину вчать творчо підходити до будь-якого завдання, винаходити креативні, але ефективні рішення. А використовувати такі навички потім можна у будь-якій сфері роботи та життя.

Уявіть, що основи ТРВЗ можна застосувати навіть до такої нудної справи, як вивчення таблиці множення. «А який там креатив, — запитаєте ви, — зубрити і все». Але варто трохи докладніше вивчити питання, чи знаходяться книги, тренажери і навіть чарівні окуляри, які спрощують процес і допомагають дитині. Мені треба написати твір чи вивчити мову програмування, які нестандартні інструменти допоможуть мені у цьому? Розвивши особливий тип мислення, дитина зможе до будь-якої ситуації підходити інакше.

Кому підійдуть заняття ТРВЗ-педагогікою?

Для всіх та кожного. У будь-якому віці – від дошкільнят до дорослих фахівців – можна використовувати такі системи розвитку креативу та пошуку рішень, адаптовані під конкретний вік. Поки п’ятирічка винаходить іграшку або вигадує загадку, директор підприємства може тренуватись у підходах до логістики, вирішуючи проблему з постачальником.

Бізнес, фізика, біологія, архітектура, мистецтво — у будь-якій сфері можна винаходити нове та реалізуватися у творчості, на що й спрямований ТРВЗ-підхід.

Особливо корисно використовувати ТРВЗ-педагогіку у сфері навчання IT-спеціальностям. Як показало внутрішнє дослідження серед 2000 учнів школи Rebotica, однією з головних перешкод для успішного вивчення та розвитку в IT-сфері є невміння креативно вирішувати нові завдання, поєднувати творчість та можливості технічних інструментів. А ТРВЗ допомагає розвивати саме такий тип мислення.

Як відбуваються такі уроки креативу?

Для початку дитині дається необхідна база знань, пояснюються всі можливі інструменти та підходи. Після цього даються ситуації, де їх можна застосовувати. Важливо, щоб дитина починала дивитися на завдання під різними кутами, комбінувала можливі інструменти та вигадувала будь-які можливі рішення. Погодьтеся, такі вміння справді корисні для кожного.

Ось кілька популярних ТРВЗ-методик:

  • шукати закономірності та приховані шляхи вирішення завдань;
  • будувати причинно-наслідкові зв’язки та вміти логічно мислити (згадайте популярне завдання про вовка, козу та капусту);
  • вибудовувати різні класифікації, шукати аналогії та подібності об’єктів;
  • висувати свої гіпотези та намагати їх довести чи спростувати;
  • з множини виділяти головне;
  • проводити мозкові штурми, вирішувати завдання у колективі;
  • «метод Робінзона» — намагатися для одного предмета придумати максимальну кількість можливих застосувань;
    і так далі.

Перейдемо до практики

Одні й самі вправи за принципами ТРВЗ можна використовувати у будь-якому віці, складнішими стають самі варіанти рішення. Огляньтеся навколо, такі завдання є скрізь: у вас вдома, на вулиці, по дорозі до школи. Запитуйте у дитини як увімкнути світло, не встаючи з дивана; що робити, якщо мерзнуть руки надворі; як позбутися пробок на вулицях. А тепер слухайте, підтримуйте розмову та не виправляйте, куди б не завела його фантазія. Малюк відповість простіше: кинути м’ячик у вимикач, одягти рукавички, зробити машини, що літають. Дорослий може розповісти про вимикачі, що реагують на голос, інфрачервоні портативні грілки, транспорт, що літає. І правильної відповіді немає, є безліч потенційних рішень. Так розвивається креативне мислення.

Для дошкільнят також ідеально підійдуть інші вправи, що відповідають принципам ТРВЗ. Наприклад, назовіть дитині предмет і попросіть придумати якнайбільше варіантів його нестандартного застосування. Ось трилітрова банка. У ній можна закрити компот на зиму, а можна зробити незвичайний акваріум. Не зупиняйтеся на парі варіантів, нехай фантазія та кмітливість тренуються максимально.

А ось школярам рекомендуємо частіше грати у «ДаНітки». Правила прості: надається коротка ситуація. Гравець ставить питання, на які можна відповісти тільки «так» чи «ні», і вибудовує повну історію на основі зібраної інформації. Ось приклад такої гри: «Маша сьогодні святкує день народження. А її сестра-близнючка Оля відзначить його лише післязавтра». Задавши безліч запитань, вийде дістатися цікавого рішення: Маша народилася 28 лютого до опівночі, а Оля — після опівночі, 1 березня. У високосні роки вони святкують дні народження з різницею на два дні.

Для дорослих можна рекомендувати такі ж вправи – їм теж корисно часом тренувати креативне та логічне мислення.

У житті нам не завжди даються точні умови «завдання», нема де подивитися відповідь. Тому часто навіть школярі-медалісти, які звикли працювати за чітким алгоритмом, губляться, стикаючись із чимось несподіваним. Але розвиваючи фантазію та здібності вирішувати завдання витонченими та ефективними способами за методом ТРВЗ, ми допомагаємо своїм дітям стати успішнішими у будь-якій справі, незалежно від майбутньої професії.

Нагору