Блог проєкту «Креативна Країна»

Як розвивати креативність і стати генієм

Геніями не народжуються, а стають. Такою фразою ми звикли надихати тих, хто майже готовий здатися на шляху до мети. Але якщо чесно, ви самі вірите в це? Генії – це обрані особистості зі змінами в геномі або звичайні люди, які багато працювали? Давайте розбиратися.

Як розвивати креативність. Життєвий досвід

Пако було п’ять років, коли батько вперше дав йому в руки гітару. Згодом батько змушував хлопчика грати по 12 годин на день. Він хотів бути впевнений, що його син стане професійним музикантом. І він став. Пако де Лусію вважають одним з найкращих у світі гітаристів фламенко з несхожою на інших манерою гри.

Чи був Пако де Лусія генієм? Безумовно. Народився він таким? На це питання він сам відповів в одному з інтерв’ю:

Якби я не народився в будинку свого батька, то був би ніким. Я не вірю в спонтанну геніальність.

Генієм Пако зробило не божественне втручання і не збій в геномі, а, скоріше, бажання батька зробити дитину такою і, можливо, позбавити дитинства. Те ж саме з Леонардо да Вінчі, Вінсентом Ван Гогом, Девідом Хокингом та іншими.

light-love-clouds-river-e1439870331769

Геніальність – ще одна звичка

Думка про те, що геніальність закладена в людині з народження, невірно. Як написано в «Вікіпедії», геніальність – це вищий рівень інтелектуального чи творчого функціонування особистості, який проявляється у визначних наукових відкриттях чи філософських концепціях, технологічних винаходах, соціальних перетвореннях і створенні художніх творів.

Тобто геніальність – це навичка створювати щось нове і видатне, а значить, умовно його можна назвати креативністю вищого рівня.

Автор книги inGenius Тіна Силіг присвятила вивченню геніальності кілька років. Вона вважає, що ніколи не пізно почати навчатися креативності. За її словами, всіх геніальних людей об’єднують кілька шаблонних звичок. Найчастіше у геніальних людей розвинені дві навички:

Уміння об’єднувати незв’язані ідеї.
Уміння виходити за рамки звичних думок.
Хороший приклад об’єднання незв’язаних ідей – девайс Wake’nBacon. Це суміш будильника і фритюрниці для бекону. За 10 хвилин до часу пробудження фритюрница автоматично включається, і ви прокидаєтеся від запаху свіжезажаренного бекону. Найчастіше такі пристрої більше схожі на вигадку ідіота. Однак вони можуть стати в нагоді людям, яким потрібно рано вставати, але які не можуть за допомогою батога змусити себе робити це. Зате можуть за допомогою пряника. Або бекону.

Іноді об’єднані кимось незв’язані ідеї стають каталізаторами кардинальних змін нашого життя. Ідея поєднати телефон і екран породила перші мультимедійні мобільні телефони. Симбіоз акумуляторів і машин дав життя електромобілям.

Друге вміння визначається тим, наскільки добре ви можете мислити нестандартно і дивитися на речі з незвичної точки зору. Тут гарним прикладом стане компанія Bespoke, яка займається створенням протезів.

До Bespoke на протези дивилися лише як на можливість замінити видалену кінцівку. Компанія першою вирішила поєднати медицину і красу і створити модні протези. Спільно з будинками моди була розроблена перша партія протезів, яку згодом чекав успіх. Покупці не раз говорили про те, що протези Bespoke носити набагато комфортніше. Об’єднавши дві, на перший погляд, абсолютно різні області, компанія змогла зробити новий успішний продукт. Чи можна сказати, що він змінив світ? Він змінив життя десятків людей, які змогли носити протези і не соромитися цього. Тому все ж так.

Брейнсторм і процес придумування ідей

Метод мозкового штурму неоднозначний. Хтось вважає його хорошим інструментом для вирішення проблем, інші думають інакше. Проте багато геніїв використовували цю техніку в різних її проявах. Тіна Силіг визначила кілька схожих особливостей:

Для Брейнсторм важливо місце. Найкраще – простора кімната з великою кількістю поверхонь для записування ідей.
Кількість людей – не більше восьми. Так кожному вистачить часу висловити свої думки.
Запрошувати людей, які віддалено пов’язані з обговоренням, – хороша ідея. Вони бачать проблему з інших сторін.
Важливий етап придумування ідеї – помилки. Навряд чи вони подобаються хоч комусь, але це палиця з двома кінцями. З одного боку, помилки неминучі – хочете ви цього чи ні. Але з іншого боку, помилки – це можливість навчитися і навіть надихнутися на кардинальні зміни в житті.

Помилки – невід’ємна частина творчості. Вони ведуть до чогось кращого. Instagram, наприклад, народився з проєкту Burbn. Кевін Сістром – засновник Instagram – збирався зробити щось на кшталт Foursquare в браузері. Розуміння своєї помилки і знаходження кращої альтернативи дозволили створити одну з найпопулярніших соціальних мереж в світі.

Burbn

Як не здатися на шляху до геніальності

Проблема помилок ще й у тому, що вони не поодинокі. Ви можете помилятися десятки разів поспіль. Можете помилятися протягом п’яти років. Можете помилятися все життя і лише під кінець прийти до вірного рішення. Це найбільш песимістичні результати, але й вони можуть стати реальністю.

Нейрохірург Джон Адлер присвятив 12 років життя розробці системи радіотерапії, здатної видаляти пухлини не тільки в мозку, але і в інших частинах тіла. У 1980-х над ним сміялись медичне співтовариство, що не повіривши в успіх затії. У 1992 році Адлер спільно з братами Шонберг розробив кіберніж. Чи змінив Адлер світ? Безсумнівно. Але для цього йому тзнадобилься 12 років. Так довго рухатися до мети – завдання не з легких.

Складно порадити щось, що допоможе не здатися на шляху до мети. Силіг пропонує кілька методик:
1. Перетворити процес творчості в гру.
2. Знайти однодумців.
3. Вірити в те, що рішення рано чи пізно прийде.

Мені здається, що жоден з цих способів не витримує критики. Вони полегшують життя, але давайте будемо чесними: якщо вам остобісів сам процес, багато користі від них не буде. Тому, якщо ви не хочете рухатися далі в чому б то не було, – кидайте. Але перед цим дайте відповідь на питання: «Чи зможете ви жити з цим далі?»

Висновок

Британський вчений Ганс Айзенк провів безліч досліджень і зміг довести, що креативність пов’язана з біологічними змінами всього в 15% випадків. Це означає насамперед те, що банальна фраза «Геніями не народжуються, геніями стають» правдива.

Знаючи це і маючи бажання стати генієм, вам потрібно засукати рукава, вибрати стезю і почати працювати. Як довго? Невідомо. Можливо, вам знадобиться працювати десятки років по 12 годин на добу, щоб стати настільки ж геніальним у своїй галузі, наскільки це вдалося Пако де Лусії. Можливо, менше.

Потенційно стати креативним і геніальним може кожен. Розвиваючи і вдосконалюючи навички, багато працюючи і переборюючи поріг, який не можуть подолати 90% людей, можна стати особливим. Адже це і відрізняє геніїв від інших – вміння перемогти самого себе, коли інші здаються.

Джерело: http://rework.com.ua/inspiration/yak-rozvyvatu-kreatyvnist-i-staty-geniem/

Натисніть на коментар

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Нагору