Креативність та креативне мислення

П’ять порад, як розвинути в собі креативність

Згідно з даними Linkedin, креативність — топ-навичка, яка потрібна роботодавцям.

«У тебе креативне мислення» — браслет із таким написом приніс зі школи мій син-першокласник. Радий отриманій нагороді, він із порога почав запитувати: «Мам, а що таке — креативний?». Шестирічки можуть не знати теорії, але на практиці креативність — їхній спосіб життя. Вигадувати нове, помічати неочевидне, поєднувати розрізнене — діти роблять усе це з легкістю та задоволенням. Куди ж зникає ця невимушеність із дорослішанням?

Машини та сервіси дедалі частіше забирають у людей робочі місця. Але допоки алгоритми штучного інтелекту пишуться людьми, креативність лишається непідвладною роботам і її цінність лише зростатиме. То як розвинути у себе здатність генерувати проривні ідеї?

У звіті McKinsey наводяться дані опитування HR-спеціалістів: серед умінь, яких найбільше бракує кандидатам, на першому місці — креативність та критичне мислення (далі йдуть уміння справлятися з невизначеністю та комунікаційні навички). У масштабному дослідженні LinkedIn за 2020 рік креативність визнана топ-навичкою, яка потрібна роботодавцям.

1. Ви керуєте власною увагою (а не вона вами)

«Багатство інформації породжує бідність уваги», — ще 50 років тому, у 1971 р. попереджав американський економіст Герберт Саймон. Сьогодні увагу кожного з нас розтягують в різні боки технологічні гіганти. І хто б із них в результаті не переміг, наша сфокусованість завжди у програші. А тому важливо прокладати власний шлях від пасивного споживання контенту до активного пізнання і допитливості.

Пам’ятайте, що діти — наші головні вчителі з креативності
У своїй книзі The Art of Noticing («Мистецтво помічати») Роб Вокер радить вправи, які допоможуть «відклеїтися» від екранів та керувати своїми щоденними «відволіканнями». Наприклад, вийшовши на прогулянку, поставте собі за мету звертати увагу на всі речі червоного (чи будь-якого іншого) кольору. У супермаркеті — знайдіть найбільш чудернацький товар незрозумілого призначення. Коли прийшли до когось у гості чи в ресторан, зверніть увагу на найдивнішу річ у приміщенні та запитайте про неї. Зазвичай у відповідь ви почуєте дуже цікаву історію.

На перший погляд, ці завдання дитячі. Але ви ж пам’ятаєте, що діти — наші головні вчителі з креативності?

2. Надивленість — корисно, але в міру

Надихатися гучними кейсами, слідкувати за трендами та моніторити конкурентів — без цього не обійдеться в роботі жоден креативщик. Головне — робити це усвідомлено і дозовано. У нещодавньому дослідженні «Цифрова залежність» було виявлено, що 31% часу у соцмережах користувачі проводять проти власного початкового бажання (тобто це не те, що люди вибрали б собі заздалегідь). Тому важливо вчасно сказати собі «стоп», що б не рекомендував у цей час інтернет.

Окрім соцмереж, корисними будуть тематичні сайти із добірками креативу:
Ads of the World https / adsoftheworld.com — рекламні ролики та постери з усього світу,
Behance, DesignSpiration / designspiration.com — приклади робіт дизайнерів,
siteInspire, awwwards.com, httpster / siteinspire.com, awwwards.com, httpster.net — галерея цікавих сайтів,
The Book Cover Archive / bookcoverarchive.com — колекція книжкових обкладинок,
One Eyeland / oneeyeland.com — роботи фотографів,
Information Is Beautiful / informationisbeautiful.net — візуалізація даних і статистики,
Packaging of the World, theDieLine / packagingoftheworld.com, thedieline.com — приклади креативного пакування,
ReallyGoodEmails.com / reallygoodemails.com — приклади листів для email-маркетингу,
Adweek.com / adweek.com — онлайн-медіа про рекламу.

3. Різноманітне (і небанальне) читання

Списки корисної літератури атакують нас зі стрічок соцмереж, фотозвітів із книжкових ярмарків, відео блогерів. Щороку у світі видається 1,4 млн книжок — прочитати усе неможливо, та і не потрібно. Читайте більше художньої літератури — тієї, яка захоплює, не відпускає, переносить у інші світи. Нехай це буде щось не надто популярне саме зараз.

«Якщо ви читаєте тільки ті книги, які читають всі інші, ви зможете думати лише так само, як всі інші», — писав Харукі Муракамі. Тому просто читайте те, що вам цікаво. І на ґрунті прочитаного обов’язково проросте щось нове, унікальне, створене та осмислене вами.

4. Нові досвіди та спілкування

Пандемія коронавірусу ще раз нагадала нам, що «людині завжди потрібен інший». Розмови з творчими людьми заряджають нас та демонструють звичні речі під новим кутом. Призначайте зустрічі у нових місцях, обирайте нестандартний маршрут, розширюйте коло спілкування, вбирайте досвід інших, отримуйте свій та будьте спраглі до яскравих вражень.

«Креативність — це просто створення зв’язків між речами. Коли творчих людей запитують, як вони щось зробили, вони відчувають себе трохи винними, тому що вони не зробили насправді нічого, а просто помітили. Це стає їм зрозуміло з часом. Вони змогли пов’язати різні шматочки свого досвіду і синтезувати щось нове. Це відбувається тому, що вони пережили й побачили більше, ніж інші, або тому, що вони більше про це думають», — говорив Стів Джобс ще у 1996 році. Креативні ідеї часто народжуються на перетині речей, які, здавалось би, ніяк не можна сполучити.

5. Іноді все, що потрібно: не робити нічого

Перегони за недосяжною продуктивністю виснажують наш творчий потенціал. Відмежуватися від зовнішнього шуму та побути наодинці з власними думками — регулярно влаштовуйте таке «провітрювання» мозку, щоб звільнити у ньому простір для свіжих ідей.

І на завершення хочу поділитися ще однією історією з сином. Пів року тому у нього народилася сестра. Ще до її появи він засвоїв: любові батьків для нього не стане менше, навпаки — вона збільшиться вдвічі. Так само це працює з креативністю. Що більше ви її застосовуєте, то більше у вас її стає.

Автор: Діана Іщенко, креативна директорка «Інтерньюз Україна».

Джерело: https://nv.ua/ukr/opinion/robota-yak-rozvinuti-v-sobi-kreativnist-psihologiya-ostanni-novini-50187581.html 

Нагору