Креативність та креативне мислення

Як придумати креативну ідею: 5 порад розбудити свою уяву

Поліпшити життя довкола себе чи глобально змінити світ – все починається з ідеї. Дізнайся, як прокачати в собі креативне мислення та знаходити незвичайні рішення.

У всьому світі студенти готують свої інноваційні ідеї для Red Bull Basement. Ми пропонуємо тобі також приєднатися до глобального проєкту для студентів-новаторів. Все, що для цього потрібно – придумати ідею, яка може покращити чи змінити світ за допомогою технологій.

Ми зібрали для тебе 5 порад, щоб пробудити творче мислення та знаходити нестандартні вирішення проблем.

1. Знайди те, що по-справжньому тебе турбує

Перш ніж приступити до створення ідей, подумай про те, що по-справжньому тебе займає і турбує.
Можливо, ти хочеш покращити якість та ефективність освіти, як і переможці Red Bull Basement – ​​2019. Студентки з Австрії розробили програму Audvice, за допомогою якої можна створювати, публікувати та прослуховувати аудіоматеріали, необхідні для навчання. Завдяки цьому у студентів з’явився метод навчання, який не зводиться до читання та перечитування текстів. Крім цього, прослуховування та повторення здатні на 50% підвищити якість запам’ятовування інформації.

Або, можливо, тебе хвилює питання кар’єри та працевлаштування після закінчення університету. Адже багато роботодавців вважають за краще наймати співробітників з досвідом роботи, але звідки йому взятися у випускника? Вирішенням цієї проблеми зайнялися студенти з Казахстансько-британського технічного університету, які в результаті розробили додаток HackNGo. Завдяки йому студенти можуть співпрацювати з компаніями, виконувати їхні проєкти та набиратись досвіду для майбутньої кар’єри.

Студенти із КБТУ – переможці казахстанського етапу Red Bull Basement – ​​2020. © Віктор Магдєєв

Тому важливо, щоб твоя ідея вирішувала те, що тебе цікавить. Як говорить у своєму інтерв’ю “Історія успіху” Сія Колісі, знаменитий регбіст та засновник соціального фонду Колісі: “Найголовніше – знай, навіщо ти це робиш. Знайди щось, що хвилює тебе по-справжньому. Тоді ти будеш упевнений у собі”.

2. Дивись на проблему під іншим кутом – відкинь думку, що це неможливо

Вигадати ідею – не найскладніше. А ось придумати унікальну, інноваційну ідею, яка б вирішувала проблему – завдання вже складніше. Але ми в Red Bull Basement віримо, що найкращі ідеї народжуються там, де студенти можуть подивитися на проблему інакше, ламаючи установку “це неможливо”. Ось деякі поради, як це можна зробити:

Кинь виклик своїм переконанням

На різні життєві ситуації багато хто з нас має свої певні переконання. Багато з них може виявитися правдою, але заперечення своїх упереджень також може відкрити нові можливості.
Так, наприклад, Катя та Настя до 2019 року жили у гуртожитку МДУ та постійно проводили кілька годин у живій черзі на оплату проживання. Здавалося б, що тут можна було змінити, адже така система оплати існувала давно, хоч і була незручною. Однак студентки МДУ вирішили, що настав час змін, і разом із однодумцями розробили додаток CyberDAS – сервіс з електронною чергою у гуртожитку та онлайн-оплатою.

Додаток вирішив проблему як багатогодинних черг, так і мотивував студентів сортувати сміття та отримувати бонуси за це (наприклад, безкоштовний друк документів або прокат велосипедів). Багато факультетів МДУ інтегрували сервіс у свої сайти, що полегшило життя великої кількості студентів. Адже ще кілька років тому про таке навіть і не думали.

Думай у зворотному напрямку

Але не завжди виходить придумати новий підхід, тож спробуй перевернути проблему з ніг на голову! Переверни питання і досліджуй протилежне тому, чого ти хотів би досягти. Це допоможе тобі знайти інноваційні способи вирішення реальної проблеми.

Як простий приклад: тобі дали завдання з маркетингу – придумати дизайн упаковки товару. Багато хто з нас відразу почне вигадувати красивий і незвичайний дизайн, щоб привертав увагу покупця і т. д. Але реверсивний метод генерування ідей передбачає рівно протилежне. Так, у разі дизайну упаковки тобі необхідно подумати над найгіршим варіантом. Навіщо це потрібно? Спроби зробити його нудним, розчаровуючим та непривабливим можуть допомогти тобі знайти сміливі та нові ідеї, як зробити протилежне.

Перефразуй проблему

Ще один важливий момент у пошуку розв’язання задачі, або що також може обмежувати твоє мислення – те, як ти визначаєш чи формулюєш проблему. Іноді, щоб подивитися на нерозв’язну ситуацію під іншим кутом, достатньо описати її інакше або поставити інші питання для її вирішення.

Такий підхід, наприклад, використовували студенти з Індії, які запитали не як економити електроенергію, а, навпаки, як отримати додаткову електрику. В результаті цього індійські студенти вигадали підлогову мережеву систему, що перетворює енергію від ходьби студентів кампусом в електричний струм. Після Глобального семінару Red Bull Basement індійську команду запросили до навчального табору, який працює на базі Google.

3. Використовуй техніки для генерації ідей

— Мозковий штурм

Brainstorming, або так званий мозковий штурм — популярна техніка генерування ідей, про яку ти напевно чув і, можливо, навіть застосовував у командних проєктах.

Мозковий штурм на Red Bull Basement — 2020. © İnanç Kalaycı / Red Bull Content Pool

Але ми хочемо нагадати про основні правила ефективного брейнштормінгу:
1. Не можна критикувати чи висміювати інші ідеї. Мозковий штурм можливий лише у дружній атмосфері, позбавленої оціночних суджень.
2. Абсурдні ідеї вітаються. Це дозволяє нам зняти обмеження у мисленні та знаходити найнезвичайніші рішення.
3. Розкручуйте чужі ідеї. Вигадати свою ідею – одне. А ось зуміти прийняти чужу думку і ще далі її вдосконалити – запорука успішного брейнштормінгу.
4. Чи не відхилятися від теми мозкового штурму. Це не означає, що себе потрібно обмежувати, але якщо ви з командою, наприклад, брейнштормите на тему освіти, не потрібно через 10 хвилин перемикатися на пошуки способів переробки відходів.
5. Візуалізуй та записуй ідеї. Крім того, що це розвантажить мозок від запам’ятовування всього сказаного, так і пізніше дозволить, можливо, побачити нові перспективи.

— Техніка «трьох стільців»

Дану техніку розробив Уолт Дісней, вона допоможе знайти рішення в будь-якій нестандартній задачі чи проблемі. Для цього необхідно уявити три стільці. Далі кожен учасник подумки займає свій стілець:
Один учасник «сідає» на перший стілець і бере на себе роль «мрійника». “Мрійник” може вигадувати найнеймовірніші ідеї та найфантастичніші методи вирішення проблем.
Другий стілець займає “реаліст”, який визначає, як він втілював ідеї “мрійника” у життя. Тільки «реалісту» не можна критикувати ідею «мрійника», а необхідно оцінити труднощі та можливості запропонованих варіантів.
Третій стілець дістається «критику». Він оцінює пропозиції “реаліста” та відсіює ідеї, які не відповідають умовам завдання. Також «критик» вирішує, що потрібно і як втілити в реальність.
Суть методу у тому, кожен » стілець » – сходинка шляху до вирішення завдання. Перевага цієї техніки в тому, що команда дійсно об’єднується та вдосконалює ідею – кожен на своєму рівні.

У Red Bull Basement беруть участь студенти з усього світу. © 1207 Studios / Red Bull Content Pool

— Встановлення нових зв’язків

Ще один спосіб прокачати креативне мислення – встановлення нових та несподіваних зв’язків. Сенс цієї техніки у тому, щоб пов’язати те, що здається з’єднати неможливо. Внаслідок цього можуть прийти на перший погляд неочевидні, але оригінальні рішення.
Так, команда студентів з Канади змогла об’єднати VR (virtual reality) та стрес, який учні часто можуть випробовувати під час іспитів. Вони розробили додаток Slightly для VR-окулярів, який допомагає студентам подолати занепокоєння та нервозність.

4. Відпочивай та веселись!

Створіть із командою дружню атмосферу – так ідеї будуть приходити. © Armon Ruetz / Red Bull Content Pool

Так-так, не весь час скрупульозно сидіти і вигадувати ідеї. Тим більше, що будь-який креатив народжується там, де є місце розслабленню та приємній атмосфері. Тому важливо створювати собі умови для творчого мислення:

Віра в себе. Як багато великих відкриттів не відбулося тільки через те, що хтось сумнівався у своїх ідеях і мучився питанням: «Кому це треба?» Якщо це потрібно тобі, то знадобиться і ще комусь.

Гарний сон та відпочинок – головні «батарейки» для твого креативного мислення. Тим більше, що деякі з кращих ідей виникають, коли ти думаєш про щось інше або зовсім не думаєш. Наприклад, коли гуляєш, слухаєш музику чи просто відпочиваєш. А декому навіть приходять відповіді уві сні.

Зміни обстановку. Необов’язково займатися брейнштормінгом у кабінетах чи вдома. Вийдіть з друзями на прогулянку до парку або проведіть зустріч у кафе. Нова обстановка стимулює та загострює творче мислення.

Надихайся та цікався тим, що раніше тебе не захоплювало. Крім того, що це формує нові нейронні зв’язки, то ще й допоможе тобі заглянути за межі своїх звичних інтересів. Можливо, там ти і знайдеш нові та оригінальні рішення.

Веселись! Гумор та веселощі – важливі складові творчості, особливо у командній роботі. Тому влаштовуйте розрядку під час ваших мозкових сесій – жартуйте, веселіться та будьте розслаблені.

5. Не відкладай на потім – пропонуй ідеї зараз!

“Не чекай, щоб впроваджувати інновації” – радить молодим новаторам у своєму інтерв’ю “Історія успіху” Манджула Лі, генеральний директор World Wide Generation. Вона створила цифрову платформу G17Eco, яка об’єднує уряд, бізнес та громадянське суспільство, щоб допомогти ООН у досягненні цілей із загальносвітового розвитку.
Вона прийшла до соціально-новаторської діяльності лише у свої 30 років та шкодує, що не почала цього робити раніше. Тому Манджула закликає всіх студентів не боятися пробудити в собі першовідкривачів і намагатися змінити цей світ на краще вже сьогодні.

Почни змінювати цей світ вже сьогодні разом із Red Bull Basement. © Red Bull Media House

“Якщо ви навчаєтеся в університеті, зараз найкращий час запитати себе: “Що я хочу дати цьому світу?”, – заявляє Лі. – Я уявляю, як нове покоління [зараз] може піднятися і сказати: “Добре, ми змінимо цей світ. Ми – останнє покоління, яке може зробити це через зміну клімату. Але ми – перше покоління, яке може зробити це завдяки технологіям”.

Манджула Лі продовжує: Тому саме зараз – найкращий час для змін. А Red Bull Basement – ​​це унікальна нагода для тебе знайти свою пристрасть, знайти свою мету і зробити щось, що серйозно змінить суспільство та планету”.

А якщо ти вже готовий покращити чи змінити цей світ, тоді чекаємо на твою заявку на сайті Red Bull Basement. У глобальному проєкті для студентів-новаторів ти можеш розповісти про свою ідею щодо покращення життя за допомогою технологій. Можливо, саме ти матимеш шанс на підтримку своєї ідеї від Red Bull та поїдеш представляти Казахстан на Глобальному фіналі у Стамбулі. Прийом заявок триватиме до 25 жовтня.

Автор: Неллі Сатарова 

Джерело: https://www.redbull.com/kz-ru/red-bull-basement-how-to-generate-idea

 

Нагору