Креативність та суспільство

Як визначити креативний потенціал вашого проєкту?

Що таке креативний потенціал проєкту? Якою методикою його можна визначити? І чому її вважають однією з основних для оцінки економічних процесів сучасності?

Роблячи оцінку своєї краудфандингової платформи «Велика ідея» звернулася до методики «С5». Що це за методика? Які впливи вооцінює? І чому її вважають однією з основних для оцінки економічних процесів сучасності, читайте в нашому огляді.
Методика «С5» розшифровується як п’ять капіталів. Маються на увазі людський, соціальний, культурний, інфраструктурний капітали та їх сумарний вплив на економіку міста. Під капіталами розуміються різні типи сил в сучасному суспільстві, які впливають на креативний ріст міст.

Розробили цю методику в Університеті Гонконгу посилаючись на ідеї Річарда Флориди та Чарльза Лендрі про сучасні міста та креативний клас.

Категорія «креативного класу» стала популярною в середині 2000-х років для опису новітніх економічних процесів. Саме тоді більш успішними в економічному сенсі починали ставали міста, які притягували мейкерів, дизайнерів, науковців, митців – творців нових провідних індустрій. Саме ці творчі професії ставали локомотивом економічного розвитку міст та почали притягували більше інвестицій, ніж колишні бізнес-хаби на зразок Кремнієвої долини.

Секретом успіху таких міст як Барселона, Гонг Конг, Копенгаген ставала їх відкритість світу та безпека життя. Не хмарочоси для бізнесу та зручні транспортні розв’язки, а яскраво освітлені вулиці та бурхливе культурного життя приваблювала творців нового світу.

Але потенціал міст – це також потенціал проєктів, реалізованих в ньому. Методику оцінювання креативності міст можна спробувати поширити для виявлення креативного потенціалу тих чи інших проєктів. Для оцінки діяльності краудфандингової платформи «Велика ідея» цю операцію зробив експерт Агенції культурних стратегій Микола Скиба. В цьому дослідженні він врахував капітали, які здатен розвивати той чи інший проєкт.
Людський капітал
Це сукупність ідей, знань, навиків та їх прояв у інноваціях. Розвиток цього капіталу залежить від готовності і вміння людей до освіти і самоосвіти. Йому сприяють наукові дослідження, лабораторні розробки, доступність навчальних закладів, інновації на підприємствах

Відповідно, чим більше нових ідей продукує проєкт, чим швидше він їх розповсюджує – тим більше капіталу він виробляє.

Інфраструктурний капітал

Цей капітал відповідає стан середовища, в якому зароджується креативність. Ключовими показниками для нього є законодавча система, низький рівень корупції, толерантність, наявність і якість публічного простору. Саме тому цей капітал можна вважати нервовою системою для обігу решти капіталів, ґрунтом, з якого проростають інновації.

Різні види технологічних інновацій, проєкти, які покращують комунікацію та сприяють свободі самовираження, сервіси, які полегшують ведення бізнесу, – все це розвиває цей вид капіталу.

Культурний капітал

Це власне розвиток культурного рівня міст. На рівень цього капіталу впливає питома кількість створених в межах даного простору виставок, фестивалів, фільмів, книг, музичних треків. Його фінальним проявом є суспільні норми та моделі поведінки – від меню в ресторанах до одягу. Від розвитку цього капіталу залежить творчий потенціал міст.

Проєкти, які розвивають дозвілля, покращують його дизайн, виробляють художній продукт є творцями цього капіталу.

Соціальний капітал

Під цим капіталом розуміють соціальну довіру та пружність мереж комунікації. Він проявляється через активність громадян в розв’язанні проблем свого міста та спільнот, в готовності людей до волонтерства та доброчинності.

Проєкти, які сприяють кооперуванню активістів чи вихованню співпраці серед сусідів сприяють розвитку цього капіталу.

Вплив креативності на економіку

Якщо уявити чотири попередні капітали у вигляді кіл, то вплив креативності – буде їх уявним перетином. Цей показник помітний в економічному вимірі. Він визначається, наприклад, створенням нових робочих місць, спроможністю міст і проєктів залучати інвестиції та ефективно використовувати їх, створенням ланцюжків доданої вартості, в якому поєднуються представники традиційних і креативних індустрій. Фінальним значення цих практик визначається внеском в економіку міста шляхом сплачених податків, інвестицій в інфраструктурного капіталу.

Проєкти, які поєднують в своїй діяльності кілька капіталів або створюють глобальні сервіси долучаються до росту цього показника.

Джерело: https://biggggidea.com/practices/1538/

Натисніть на коментар

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Нагору