Розвиток креативності

«Краще не йти стопами інших» — креативні фішки від Дейва Бірсса, автора «How to Get to Great Ideas»

Запитання: Як читачі сприйняли вашу книгу? Які були незвичайні відповіді та реакції, які ви отримали?

Dave Birss: Пройшло не так багато часу, щоб отримати багато відгуків про книгу. Я з нетерпінням чекаю на можливість дізнатися більше про те, що думають люди. Однак, один несподіваний відгук, який я отримав, був у тому, що людям подобаються фреймворки (готові шаблони, структури – перекладач). Я не думав про це, працюючи над книгою. Але я радий, що люди дали мені такий фідбек!

Запитання: Чому сьогодні присвячені ваші дослідження креативності?

Dave Birss: Мені реально цікаво знати, що роблять деякі організації краще, ніж інші, коли вони отримують ідеї від своїх співробітників та успішно їх реалізують. Я збирав інформацію про це вже деякий час. Але я нещодавно поєднався з Бізнес Школою КРОК в Україні, щоб провести справжнє дослідження. Зараз ми досліджуємо внутрішні стани натхнення та потоку бізнес-лідерів. Я був би радий, якби деякі з ваших читачів могли взяти участь у цьому дослідженні. Ви можете знайти невелику анкету на bit.ly/leaderflow. І я обов’язково надішлю вам результати цього дослідження на початку нового року. У нас є ще кілька досліджень у процесі, тому слідкуйте за оновленнями!

Запитання: Яку роль відіграють вчені у сфері креативності? Чи можна реально навчити креативність?

Dave Birss: Я думаю, що креативна освіта – це дещо більше, як ти навчаєш і чого ти навчаєш. Основою творчого мислення є цікавість. І зараз ми не дуже добре розвиваємо це в людях. Це починається в школі, коли діти думають, що ЧОМУ вчитися це важливіше за те, ЯК ти отримуєш ці знання. І згодом це продовжується на робочому місці, де співробітникам кажуть, як зробити роботу, а не що саме робити. Акцент робиться на тому, як правильно виконати роботу, а не на тому, як визначити правильні відповіді. Але найкращий спосіб дістатись неочевидних ідей – неочевидне мислення. Вам потрібно створити новий шлях, якщо ви хочете опинитися в іншому місці. Тому я вважаю, що наші системи освіти мають навчати дітей, як бути цікавими та досліджувати нові підходи.

Запитання: За час, що минув з моменту публікації вашої книги з якими новими примітними прикладами креативності ви зіткнулися?

Dave Birss: Це таке складне питання! Головним чином тому, що маю реальну проблему зі словом «креативність». Я визначаю це як ідею, яка є очевидною і пропонує нам цінність. Але на цьому проблеми не закінчуються. Потім ви повинні визначити свій рівень неочевидності: неочевидний для вас, неочевидний для вашої групи однолітків, неочевидний для вашої області або неочевидний для світу. Ви також повинні визначити, що ви маєте на увазі під значенням. Так що, якщо ми шукаємо щось, що йде якнайдалі за шкалою неочевидності і є цінним, можна знайти приклади в будь-якій галузі. І я використовую неочевидність, а не новизна, тому що старий підхід може бути неочевидним. Я бачу приклади цього у екологічних рішеннях. Люди хочуть знову запровадити питні фонтачики, щоб скоротити кількість пластикових відходів. Сьогодні дедалі активніше поширюються пропозиції грошової винагороди за повернення пляшок. Це щось, що я пам’ятаю з дитинства, тож старі способи ведення справ теж можуть бути неочевидними та цінними.
Однак однією з найцікавіших креативних подій, які я бачив останнім часом, виходило зовсім не від людей. Здається, що комп’ютер AlphaZero розвинув рівень інтуїції у своєму шаховому алгоритмі. Шахові комп’ютери традиційно використовують логіку для обчислення всіх можливих сценаріїв на кілька кроків уперед, але їхній алгоритм, схоже, працює з «здогадками», а не з обчисленнями. Це дуже людяний та творчий підхід. Дослідники описують це як поворотний момент у когнітивних обчисленнях — і це одна з областей, яка мене особливо цікавить. Питання про те, чи можуть комп’ютери бути креативними, залишається предметом дискусій, але я вважаю, що в наступні десятиліття ми погодимося з тим, що вони і це можуть. Це буде норма. Тому я постійно стежу за розвитком подій, тому що це найцікавіший час для таких креативних ботаніків, як я!

Запитання: У більшості тематичних досліджень у вашій книзі розповідається про людей та компанії. А як щодо креативності в уряді та некомерційних організаціях? Які визначні приклади ви можете навести?

Dave Birss: О, так! Їх чимало!
Один із моїх улюблених креативних підходів родом із острова Палау. Це невелика острівна нація, яка щороку приваблює тисячі туристів, які приїжджають, щоб насолодитися їхнім тропічним раєм. Але ці відвідувачі не дбають про територію, на яку приїжджають належним чином. В останні роки сміття та забруднення стали зростаючою проблемою. І уряд Палау створив штамп для паспорта, який насправді виконує роль гаранта, який кожен відвідувач має поставити перед в’їздом до країни. Кожна людина повинна підписати нижню частину цього імміграційного штампу про те, що вона наглядатиме за островом і захищатиме довкілля. Я думаю, що це чудова ідея! Вони перетворили скромний адміністративний штамп на щось набагато більше і змусили кожного відвідувача взяти на себе зобов’язання, підписавши його. Це неочевидне мислення у кращому вигляді.

Запитання: З якими типовими проблемами творчості стикаються підприємці, коли вони розширюють свою компанію від стартапу до великого підприємства? Як можна вирішити ці проблеми?

Dave Birss: У міру зростання компанії проходять різні життєві етапи, і ці тенденції дедалі більше пригнічують відкритість організації ідей.
Коли компанія запускається, ідеї важливі. Команда вигадує, хто вони, що вони пропонують, як вони заробляють гроші і багато інших речей. Коли вони виявляють щось, що працює, вони систематизують це. На цьому етапі творча енергія спрямовується на розробку системи, що дозволяє їм масштабуватись. На останньому етапі основна увага приділяється ефективності, настроюванню системи, щоб вона працювала краще, дешевше та швидше. У цей момент вони так сильно опираються всьому новому, що це потенційно може порушити роботу системи, оскільки ідеї піддаються нападкам з боку корпоративних антитіл. Ймовірно, тому лише 6% керівників задоволені інноваційними зусиллями своєї компанії.
Щоб уникнути цієї проблеми, потрібно спочатку переконатися, що ви відкриваєте ідеї своїй системі. Це означає, що потрібно дати людям час, щоб придумати нові ідеї та розраховувати, що вони це зроблять. Це означає завжди експериментувати та пробувати нові речі у бізнесі. І все це має виходити від самої верхівки компанії, інакше цього не станеться; ви, природно, потрапите в ситуацію, що повторюється, від якої дуже важко втекти.

Запитання: Яким чином інноватори мають знайти такий тонкий баланс між «Дотримуйся свого бачення» та «Адаптуйся до зміненого світу»?

Dave Birss: Я пояснюю це сильним стратегічним баченням та відкритістю до того, як ви цього досягнете. Добре стратегічне бачення дивиться на те, чого ви намагаєтеся досягти, а не на те, як ви намагаєтеся досягти цього. Подумайте про хрестоматійну історію Kodak. Їхня рекламна стратегія була зруйнована, заявивши, що вони збиралися сфотографувати важливі спогади. Вони називали їх «Моменти Kodak». Але їхня бізнес-стратегія була зосереджена на тому, щоб бути хімічною компанією для фотографічних процесів. І ось що призвело до їхнього падіння. Це затертий приклад, але дивно, як багато компаній повторюють ту саму помилку. Якщо ви розумієте, чого ви намагаєтеся досягти, ви повинні інвестувати у вивчення того, як ви можете зробити це краще. Якщо ви цінуєте лише свої процеси та показники, то ви ставите свій бізнес у дуже небезпечне становище.

Запитання: Як ви бачите клієнтів як джерело креативних ідей для компаній? Яким чином підприємства можуть розробити ефективніші процеси для отримання ідей від клієнтів?

Dave Birss: Загальне розуміння полягає у тому, що потрібно добре слухати своїх клієнтів. І це правда. Ви можете робити це на відстані, читаючи відгуки, слухаючи, що вони говорять в Інтернеті, аналізуючи дані поведінки, отримуючи відгуки від відділу продажів та іншими способами. Або ви можете зробити це активніше, проводячи час, спостерігаючи за ними або запрошуючи їх співпрацювати з вами у розробці вашого продукту. Але як би ви це не робили, вам потрібно зрозуміти, як трактувати зворотний зв’язок. Не все з цього цінно чи валідно.
Якби ви показали людям на вулиці фотографію нового літака і запитали б їх, що вони думають, вони, ймовірно, вам скажуть щось. Вони є кінцевими клієнтами. Це ті, хто його використовує. Але їхні відгуки некомпетентні та, ймовірно, мають обмежену цінність для виробника літаків.
Крім того, пам’ятайте, що люди насправді не знають, що робить продукт чудовим. 2000 року любителі музики шукали CD-плеєр Walkman, який не перескакував через треки, коли людина бігала. Потім Apple випустила iPod. Тому, оскільки я вважаю, що важливо вислуховувати клієнтів, я також вважаю, що ми повинні розуміти, як судити та оцінювати те, що вони кажуть.

Запитання: Як соціальні медіа вплинули на сферу креативності? Наприклад, більше натхнення, але більше плагіату.

Dave Birss: Ви повинні розуміти, як використовувати будь-який цифровий інструмент. Це може бути як прокляття, так і благословення.
Так, соціальні мережі — та Інтернет загалом — об’єднують людей, дають їм доступ до необмеженої інформації та дають їм платформу для обміну своїми думками та витворами. Але це також може спонукати погоджуватися з людьми, які як папуги повторюють те саме.
З іншого боку, дослідження показують, що використання соціальних мереж негативно корелює із почуттям власної гідності людей. Іншими словами, чим більше ми використовуємо соціальні мережі, тим гірше ми почуваємося. І якщо ви почуваєте себе марним, ви не в тому стані, щоб вигадувати ідеї. Дослідження показують, що впевненість та щастя – найкращі стани для креативного мислення.
Але я не збираюся казати, що нам потрібно це заборонити! Як і більшість речей, все добре в міру.

Запитання: Чи знаєте ви способи, щоб «відучитися» від старих концепцій та правил щодо нових сфер, областей знань?

Dave Birss: Я часто говорю про навчання. Добре, що компанії зосереджені на вивченні нового, щоб допомогти їм підготуватися до майбутнього, але проблема в тому, що вони продовжують триматися за пережитки, які пов’язують їх із минулим. Якщо ми дійсно хочемо рухатися вперед, нам потрібно вкладати кошти як у «розучування», так і навчання.
Коли я працюю з командами, щоб це зробити, ми зазвичай починаємо з розгляду припущень. Ми вибираємо область та перераховуємо всі переконання, розуміння та сприйняття, які ми можемо. Потім я даю їм вправи, щоб допомогти їм зрозуміти, які з них ще актуальні, а які потрібно переглянути або відкинути. Ці вправи мають побічний ефект розкриття можливостей для організації. Тож це завжди дуже позитивний досвід.

Запитання: Як можна формалізувати цінність у культурі компанії, що важливо підтримувати та розвивати креативний потенціал?

Dave Birss: Я вважаю, що формалізація, можливо, неправильний підхід. Ви не можете здобути довіру, використовуючи підхід, що потрібно щось робити тільки тому, що це десь прописано і так потрібно. Довіра відбувається на людському рівні. І це має відбуватися згори, якщо ви хочете, щоб це стало частиною корпоративної культури.
У цьому немає таємниці. Йдеться про збереження вашої людяності, коли ви проходите через двері офісу. Просто якщо ви ставитеся до своїх колег так, як вам було б соромно ставитися до своєї родини, вам, ймовірно, потрібно переглянути свій підхід.

Запитання: Чи є така річ, як «ідеальний вік» для креативності, чи творча та підприємницька помилка може вразити вас у будь-який час? Як люди мають бути відкриті для подальшої креативної кар’єри?

Dave Birss: Знову ж таки, це залежить від нашого визначення креативності. Отже, давайте дотримуватися мого визначення, щоб залишатися послідовним! Діти вміють придумувати не очевидні речі, але оскільки вони мало розуміють, як влаштований світ, вони, ймовірно, з меншою ймовірністю зможуть придумати цінні ідеї. Однак дуже швидко вони стають такими, що хочуть відповідати стандартам суспільства, в якому живуть, що призводить до появи більш очевидних ідей. І це лише погіршується протягом усього життя, оскільки їхня рутина стає все більш передбачуваною.
Якщо ви хочете мати можливість підвищити свої шанси на те, щоб вигадувати чудові ідеї, вам потрібно залишатися цікавим та відкритим. Або спробуйте стати більш цікавим та відкритим, якщо ви вже втратили ці риси. Один із способів зробити це – регулярно шукати нові враження. Це може бути так само просто, як скуштувати напій, який ти ніколи не пив. Або читаючи газету, яку зазвичай не читаєте. Або так само радикальним, як приєднання до групи людей, чиї погляди докорінно відрізняються від ваших. Слухайте і намагайтеся зрозуміти їхню точку зору, а не просто сперечайтеся. Якщо ви робитимете це протягом усього свого життя, ви проведете свої останні дні на планеті з найцікавішим і найсильнішим розумом, який у вас коли-небудь був. І цілою купою цікавих історій. Альтернатива цьому жахає мене!

Запитання: Одна справа зазнати невдачі з продуктом, але більше потрясіння — зазнати невдачі з компанією. Як засновники повинні поводитися у цих двох ситуаціях?

Dave Birss: Невдача це просто негативний термін для несподіваних результатів. Я досить наукова щодо речей і вважаю, що результати, чи то позитивні, чи негативні, слід аналізувати. Так що я витратив би багато часу на пошук розуміння, чому все виявилося не так, як очікувалося, і сформулював би, що б я робив інакше наступного разу. Якщо ви зробите це успішно, це не було провалом. То був урок.

Запитання: Якими креативними людьми ви захоплюєтеся сьогодні та чому?

Dave Birss: Я не шукаю кумирів. Багато історії, про які ми дізнаємося в підприємницькому співтоваристві, страждають від упередженого ставлення. Іншими словами, фактори, які ці люди називають своїми причинами успіху, можуть бути такими ж, що й у людей, які не досягли успіху. Або навіть може бути причиною того, що їхній проект не спрацював. Але ми не чуємо про ці історії, тому що люди не досягли успіху. Історії, які ви чуєте, це міфи, в які хочуть, щоб ви вірили. Мені цікавіше копати глибше.
Люди, креативністю яких я захоплююся найбільше, це звичайні люди, які відмовляються відповідати очікуванням. Люди, які прокладають свій власний шлях, бо не хочуть іти в ногу зі стадом. Вони можуть мати успіх у майбутньому чи ні. Але вони живуть життям, яке більш яскраве і значуще, ніж у більшості.

Запитання: Про що буде ваша наступна книга?

Dave Birss: Я опублікую оновлену версію моєї першої книги A User Guide To The Creative Mind на початку 2019 року. І ще одну книгу «Out Of My Mind», яка є збіркою статей, які я написав за останні кілька років. На даний час я намагаюся зрозуміти, що я напишу після цього. Я маю кілька ідей. Але що б це не було, це швидше за все буде пов’язане з креативністю та інноваціями.
Однак після того, як я взяв участь у підготовці семи книг цього року, я хочу зосередитися на чомусь іншому наступного року. І це, ймовірно, буде кіно та онлайн-освіта. Також я продовжу консультувати компанії та подорожувати світом як спікера.

Запитання: Яке послання ви могли б залишити стартапам і підприємцям-початківцям, які є серед нашої аудиторії?

Dave Birss: Не намагайтеся бути стартапом чи підприємцем. Коли ви так себе називаєте, це змушує вас відповідати певним очікуванням. Якщо ви дійсно хочете звільнитися і вигадати нові підходи, краще не йти стопами інших. Але що ще важливіше, насолоджуйтесь собою і будьте ласкаві до інших!

Dave Birs, автор статті на Facebook: facebook.com/davebirss
Оригінал статті: yourstory.com/2018/12/creativity-tips-dave-birss-author/

 

Нагору