Розвиток креативності

Як вільний політ думки підвищує креативність та допомагає вирішувати проблеми — психологічне дослідження

Дослідження Американської асоціації психологів показало, що часто недооцінюють користь і задоволення від проведеного наодинці зі своїми думками часу. Натомість людям властиво відволікатися на смартфони, щоб зайняти блукаючий розум.

Провідна авторка дослідження Ая Хатано, Ph.D. в Університеті Кіото в Японії сказала, що люди не підозрюють про те, яким цікавим може бути мислення, пише SciTechDaily. Вони вважають за краще займати себе смартфонами і відволікатися, ніж виділити момент для рефлексії та уяви.

У дослідженні взяли участь 259 студентів коледжів Великої Британії та Японії. Вчені порівняли їхні очікування від майбутнього «думання» та результати шести пройдених ними тестів. У першому експерименті піддослідних попросили оцінити, наскільки вони готові провести 20 хвилин віч-на-віч зі своїми думками без можливості відволіктися на смартфон, читання або ходіння по кімнаті.

Респонденти оцінили цей час позитивніше, ніж припускали дослідники. Результати були однаковими, незважаючи на те, де і як проводився експеримент: чи сиділи учасники в порожньому конференц-залі чи маленькому темному приміщенні, думали три чи 20 хвилин, фіксували свій стан у середині чи під кінець процесу.

В іншому експерименті вчені порівняли очікування двох груп від майбутніх роздумів та від читання новин. Щоразу дослідники виявляли, що учасники недооцінили, скільки приємних емоцій їм принесе міркування. Обидві групи повідомили про однаковий рівень задоволення, незважаючи на те, що очікування «думаючої» групи були нижчими, ніж очікування «новинної».

Респонденти оцінили завдання подумати не як «дуже приємне», а як «приємніше, ніж очікувалося». У середньому піддослідні виставили цьому процесу оцінки «три»-«чотири» із семи можливих.

Попередні дослідження вже показали, що корисно дозволяти розуму блукати, а за упущення цієї можливості доведеться платити, оскільки вільний процес мислення допомагає вирішувати проблеми та творчі завдання, а деяким навіть знайти сенс життя. Таким чином занурення у власні роздуми є досить корисним для розвитку креативних здібностей. 

Ph.D Тюбінгенського університету в Німеччині Коу Міраяма вважає, що особливо важливо усвідомити це в епоху інформаційної втоми та кліпового мислення. «По дорозі на роботу ви, швидше, перевірятимете телефон, ніж занурюватиметеся у власні думки, тому що ви думаєте, що це буде нудно, — каже Міраяма. — Як би там не було, ви втрачаєте нагоду зайняти себе захоплюючою справою».

Наступне дослідження буде спрямоване на пошук та вивчення найбільш приємних та мотивуючих типів мислення, анонсував Міраяма. Цього разу дослідники хочуть залучити респондентів з інших країн та вишів. Вчені також планують вивчити причини, через які люди недооцінюють задоволення від розумового процесу.

Дізнайтесь більше

Раніше вчені Техаського технологічного університету встановили, що 75% страждаючих на думскроллінг зіштовхуються з проблемами з психічним здоров’ям, а 61% — з фізичним. Думскроллінг називають неможливість перестати читати новини, навіть якщо вони пригнічують або вводять в паніку. При частому скролінгу стрічки новин мозок постійно знаходиться в збудженому стані.

Нагору