Розвиток креативності

Як мозок створює нові нейронні зв’язки у творчості

Що відбувається з людським мозком та всім організмом під час творчого процесу? Про те, на яких засадах заснована арт-терапія та наскільки вона ефективна, розповідає Дар’я Мілай — клінічний психолог, психотерапевт, автор книг та низки новаторських психотерапевтичних методів.

Чому творче начало необхідний для життя

Якщо подивитися на всю історію людства, розвиток суспільства став можливим лише завдяки творчому початку — прагненню досліджувати, виходити за рамки, втілювати фантастичні ідеї, накопичувати досвід та знання.

«Для того щоб докладно пояснити, який вплив має творчий процес на роботу та стан мозку, потрібно торкнутися багатьох областей, у тому числі хімії та біології. Просто кажучи, творчість генерує нові рішення. Створюючи, людина обробляє інформацію та шукає нові шляхи. Включається уява, виникають нові ідеї та алгоритми», — пояснює психотерапевт Дар’я Мілай.

У творчості люди дозволяють собі більше, ніж у повсякденному житті, інтегрують приховані здібності та тіньові сторони. Останнє допомагає знімати накопичений стрес, випускати пару, тобто працює на оздоровлення психіки та гармонізацію особистості. Також креативність – незамінний інструмент самопізнання.

Вплив креативної поведінки на мозок

Творчість активує когнітивні сили, розвиває абстрактне та метафоричне мислення, поглиблює сприйняття часу, загострює увагу до деталей. Чи це розфарбовування картинок або плетіння макраме, розвивається дрібна моторика і будуються нові нейронні зв’язки в мозку, права і ліва півкулі вчаться ефективно взаємодіяти.

Теорія когніцій відштовхується від того, що креативність – базова потреба. Її реалізація підвищує рівень щастя, створює стан потоку, пов’язане із захопленням процесом. У цей час у мозку відбувається дофамінова хімічна реакція — вибух мотивації, насолоди, драйву.

Не можна забувати про те, що креативна поведінка значно знижує ризик деменції. «Згідно з останніми дослідженнями, творчість допомагає виходу з депресії, нівелює почуття ізольованості, покинутості, загострює почуття», — зазначає Дар’я Мілай, автор низки новаторських психотерапевтичних методів.

Арт-терапія для емоційного та фізичного здоров’я

Творчість дозволяє сконцентруватися на хвилюючих темах. У свідомості розгортається театр, сценарії якого застосовуються практично, незалежно від того, робить людина ляльок Тільда чи збирає карбюратори.

Також креативність — інструмент соціалізації, адже завдяки їй людина часто виявляється оточена однодумцями.

Регулярна самореалізація у творчості підвищує рівень лімфоцитів та стає бустером для імунної системи.

 

Нагору