Дослідження креативності

Китайські вчені: залежність від смартфона знижує креативність

Вчені з Шеньсійського педагогічного університету в Китаї виявили, що префронтальна кора та скроневі сфери мозку у людей із залежністю від смартфона менш активні. Це негативно позначається на біглому сприйнятті інформації, гнучкості та оригінальності мислення.

Залежність від смартфона негативно позначається на творчих здібностях та когнітивних функціях, з’ясували вчені із Шеньсійського педагогічного університету. Дослідження опубліковано у журналі Social Cognitive and Affective Neuroscience (academic.oup.com/scan/advance-article/doi/10.1093/scan/nsac052/6712258?login=false).

У ньому взяли участь 48 студентів віком від 18 до 25 років. Ступінь їхньої залежності визначалася за допомогою спеціальної шкали Smartphone Addiction Scale (psyshelves.com/psytests/the-smartphone-addiction-scale-sas). Половина випробуваних отримали високу оцінку, інша половина – низьку. Добровольці не приймали ліків, які можуть впливати на нервову систему та не мали інших поведінкових залежностей.

Для виміру креативності вчені запропонували учасникам експерименту завдання на альтернативне використання. Цей підхід у 1967 році розробив психолог Джой Пол Гілфорд. Випробуваний повинен за 30 секунд придумати якнайбільше альтернативних способів використання звичайного предмета, наприклад цегли, черевика або скріпки.

На першому етапі учасникам представили ряд об’єктів та два основні способи їх використання. Студенти мали запам’ятати ці способи, щоб відтворити пізніше.

На другому етапі застосовувалася нейровізуалізація: зчитувалися сигнали мозку під час виконання завдання, коли добровольці вигадували, як можна використовувати предмет. У половини учасників набір об’єктів із першого етапу частково дублювався у другому, тому їх просили згадати найпоширеніші варіанти застосування. Це збільшувало складність завдання.

Аналізуючи отримані дані, вчені виявили, що люди із залежністю від смартфона набрали менше балів у біглому сприйнятті інформації, гнучкості та оригінальності мислення. Нейровізуалізація показала, що префронтальна кора та скроневі ділянки мозку у людей із залежністю були менш активними.

Вчені відзначають, що дослідження має обмеження. Наприклад, не враховувалася різниця за видами залежності від смартфона — людина була залежною від ігор, від соцмереж або від одного та іншого. Крім цього, у дослідженні вивчався лише один компонент творчості. Незважаючи на це, вчені вважають, що їхня робота підтверджує: залежність від смартфона негативно позначається на когнітивних функціях.

 

Нагору