Про проєкт «Креативна Країна»

Звернення засновника проєкту. Створюймо майбутнє разом!

Доброго дня!
Мене звати Віталій Фасоля.
Я займаюся вивченням теми креативного мислення.
Все розпочалося з того, що якось взимку 2016 року я переглядав документальний фільм про життя Ілона Маска, того самого підприємця та новатора, який зараз зі своєю командою готується до колонізації Марсу.

“Цікаво, — подумав я. — Десь там, на іншому кінці світу, є люди, які мріють заселити Марс та роблять для цього рішучі кроки. А чому у нас, в Україні, не так?”

Саме українцем, Юрієм Корольовим, 60 років тому було створено перший штучний супутник землі. Під керівництвом Корольова були створені апарати для польоту на місяць та перший пілотований космічний корабель “Восток-1”.

Але зараз в 2019 році більшість з наших співвітчизників мріють не про космос, не про інновації, не про розвиток технологій, а про стабільність, курс долара хоча б по 18, відпустку… та новий Айфон.
Що сталося з нашою країною? Чому ми зупинилися в своєму розвитку?.

Мені подобається амбіційність Ілона Маска, який створив для нас електрокар Тесла. Я дуже ціную смак Стіва Джобса, який дав нам Айфон та Макбук. Я вдячний Марку Цукербергу за Фейсбук.
Проте гадаю, що нам, українцям, було б значно цікавіше жити в країні, де люди не просто сліпо споживають те, що було створено іншими, а створюють нове, розкривають свій творчий потенціал та роблять цей світ кращим.

І в цих своїх бажаннях я не один. Зараз в нашій країні з’являються нові покоління молоді, відомі як покоління Z та A, покоління, які можуть змінити хід історії в нашій країні. І головним інструментом в руках цих поколінь є креативність та креативне мислення.

Що ж таке креативність ?

За визначенням з вікіпедії, креативність — це здібність людини створювати принципово нові ідеї, знаходити оригінальні рішення, відхилятися від традиційних схем мислення та вирішувати проблеми, що виникають всередині статичних систем. Так, я знаю.. це складне визначення…
Скажу простіше, креативність — це здатність вирішувати проблеми нестандартним чином.

І знаєте, сьогодні ми з Вами живемо в ідеальних умовах для розвитку креативності. Проблем, як в нашій країні так і в світі в цілому, безліч: це і економічна криза, і безробіття, різноманітні екологічні, соціальні проблеми та політичні протиріччя. Ми живемо в світі, який постійно змінюється, в якому кожного дня потрібно вирішувати нові проблеми.

Водночас в світі існує багато різноманітних методик креативного мислення. До таких можна віднести метод стільців Уолта Діснея, метод капелюхів Едварда Де Боно, метод синектики, аглютинацій, фокальних об’єктів, відомих людей, казкових персонажів, метод моделювання маленькими чоловічками, метод Сальвадора Далі, метод Скампер, метод чому, Мудборт та метод ментальних карт. Також існують комплексні системи розробки креативних рішень, такі як: Дизайн мислення та наша вітчизняна Теорія розв’язання винахідницьких задач.

Проте в нас, в Україні, коли я запитую в дизайнера, режисера чи маркетолога, якими методами вони продукують нові ідеї, мені як правило відповідають: “Ну я сідаю і думаю”.. або “Ми з колегами збираємося на мозковий штурм”.
На жаль, більшість спеціалістів в Україні й досі не знають, що для розвитку креативного мислення існує величезна кількість методів та технологій. А все тому, що ні в школах, ні у ВУЗах таким методам мислення у нас майже не навчають. У нас не існує культури креативного мислення.

Але я хочу розповісти Вам дещо про інше… Про те, чим може бути креативне мислення для України та українців сьогодні.
Так склалося, що за освітою я інженер-містобудівельник, за родом діяльності — маркетолог, а хобі моє — психологія. Саме поєднання знань з цих 3-х дисциплін дало мені можливість поглянути на розвиток України через призму креативного мислення. В своїх роздумах я виділив 5 факторів інноваційного розвитку країни.

Фактор 1. Поєднання відомих елементів унікальним чином.

Нам сьогодні бажано розуміти, що Україна відстає на 30-40 років від технологічно розвинених країн. В цій ситуації немає сенсу намагатися просто повторити те, що є на Заході. Ми можемо скільки завгодно намагатися створити український смартфон, комп’ютер або український автомобіль, але тим самим ми будемо намагатися наздогнати розвинені країни. І чим більше ми будемо намагатися наздогнати, тим більше ми будемо відставати від них, тому що у нас не рівні стартові можливості.

Наш шлях — взяти різні технології та підходи, наявні в світі, додати креативного мислення та винахідливості і створити принципово нове. Нам потрібно брати кращий світовий досвід та створювати нові унікальні продукти та технології! І допоможе нам в цьому креативне мислення.

Фактор 2. Проблеми та обмеження — це можливості.

Кілька років тому мені довелося жити в Таїланді. Я потрапив в надзвичайно комфортні умови. Працюючи маркетологом кілька днів на тиждень, я мав досить багато вільного часу, безкоштовне житло в розкішному місці, транспорт, можливість відпочивати на курорті в умовах постійного літа. І знаєте, що я зрозумів? В комфортних умовах я перестаю розвиватися. В той же час кризові ситуації та обмеження допомагають мені розкривати свій креативний потенціал. 

Я зрозумів, що всі труднощі сучасної України — це наші можливості стати кращими. Економічна криза, соціальні проблеми та війна — все це є сходинки для нашого розвитку.
Але для цього нам потрібно зрозуміти, що унікальне ми можемо запропонувати світові? Як саме ми можемо покращити умови життя на планеті? У вирішенні яких проблем ми можемо допомогти людству? Знайти відповіді на ці запитання нам, знову ж таки, допоможе креативне мислення.

Фактор 3. Креативність починається з автентичності.

“Креативність починається з автентичності” — це вислів, який я вперше почув від мешканця Чернігова, експерта з креативного мислення Івана Богданова.
Автентичність — це з розуміння своєї природи, прийняття себе з усіма своїми талантами та вадами.
І тут я задаюся питанням… А що у нас українців є таке, що відрізняє нас від інших? Яка є позитивна особливість в нашій ментальності, яка завжди допомогала нам?

Мені доводилося чути в своєму житті фрази на зразок: “Українці — це землероби”, “Українці — це козаки, а козаки — це воїни”. Я вважаю, що ці твердження не зовсім правильні.
Справа в тому, що в аграрний вік наші предки були чудовими землеробами, коли потрібно було боронити країну від ворогів — процвітало козацтво, в індустріальний вік ми розвивали промисловість та будували космічні апарати, зараз, в час інформаційний, Україна славиться своїми програмістами, а останнім часом ще й дизайнерами.

Я стверджую, що ми не нація землеробів, ми нація творців, креаторів, які завжди в складних умовах знаходять вихід. Так, це буває не швидко… Наприклад, ми можемо 30 років спати, а потім раптово прокинутися і здивувати весь світ. В цьому наша особливість… В критичний момент ми можемо згуртуватися та вивільнити наш творчий потенціал. І ми доводили це не раз. Доказом цього є наша багата культура.

Фактор 4. Україна має бути країною розкриття творчого потенціалу людей.

Я народився та виріс в Україні. 20 років тому в нашій країні було 52 мільйони населення, зараз — значно менше. Проте і 20 років тому і зараз я задаюся питанням: “А що нас, українців, об’єднує?”, “В чому наша національна ідея?”, “Яка наша українська мрія?”.
Я шукав відповіді на ці запитання в книгах, але відповіді виявилися або занадто складними, або недостатньо об’єднуючими.

Зрозуміти, якою може бути українська національна ідея, мені допомогли спогади з дитинства.
Розумієте, ми всі з Вами різного віку, ми по різному одягнуті, у нас різні професії, можливо, ми спілкуємося різними мовами, у нас різні імена, можливо, різні погляди на життя та різні вподобання. Але в нас є дещо спільне….
МИ ВСІ БУЛИ ДІТЬМИ! Пригадайте себе в віці від 3-х до 6-ти років. Ви постійно вивчали світ, гралися, створювали нове і були при цьому щасливі.

Креативність — це здібність, яка була в кожного з нас від народження. Кожна людина прагне бути щасливою, і креативне мислення сьогодні може допомогти нам стати більш щасливими та вільними від обмежень, такими ж, якими ми були в дитинстві.

При цьому розкриття творчого та креативного потенціалу кожної людини може стати національною ідеєю нашої держави. “Україна — це інноваційна креативна країна, країна розкриття творчого потенціалу людей” — ось наша українська мрія.
І знаєте, я в таких своїх роздумах не самотній. “Креативність — українська національная ідея” — саме під таким гаслом кілька років тому в Одесі проходив фестиваль реклами «Ukrainian creative awars».

Що ж потрібно створити в Україні сьогодні для забезпечення інноваційного розвитку країни в майбутньому?

Знайти відповідь на це запитання мені допомогли спеціалісти з Теорії розв’язання винахідницьких задач (TRIZ) з м. Дніпра.
Уявіть перед собою річку, яка стрімко тече вперед, як на зображенні нижче.
Що б не потрапило у воду, його зносить течія. Це динамічна система. Вода в річці ніколи не стоїть на місці, все тече, все змінюються. Річка символізує технології в нашому суспільстві, які постійно змінюються, постійно розвиваються. Річка — це інтернет, соціальні мережі, смартфон, комп’ютер, електрокар.

А тепер уявіть перед собою ґрунт. Багаторічне нашарування пластів ґрунту, яке зображене на малюнку праворуч. Ґрунт це статична — система. Це те, що накопичується сотні і тисячі років, те, що залишається незмінним довгий час. Ґрунт символізує в суспільстві культуру. Культура — це те, що накопичувалося багато років. Культура — це те, що прагне залишатися незмінним.

Культура завжди базується на досвіді минулого в той час, як технології завжди дивляться в майбутнє. І це породжує протиріччя впродовж всього існування людства. Протиріччя між минулим та майбутнім, між культурою та технологіями. Протиріччя, яке призводить до гальмування розвитку суспільства, конфліктів та криз.

А тепер подивімося на ситуацію з іншого боку. Нижче зображений поперечний розріз тієї ж річки…. Справа в тому, що в природі всі системи гармонійні та збалансовані. Вода постійно тече по дну річки, по ґрунту і при цьому не розмиває його і не проходить глибоко в ґрунт, і тече швидко — з року в рік. ЧОМУ…?

Тому що на дні річки є проміжний шар — МУЛ. Це поєднання води та дрібних частинок ґрунту, проміжний шар між ґрунтом та водою. Мул не дає воді просочуватися глибоко в ґрунт та допомагає річці швидше сковзати по дну. 
Я вважаю, що саме цей природний принцип ми можемо задіяти в суспільстві….

Нам потрібно створити проміжний шар між культурою та технологіями.

Сьогодні в Україні потрібно формувати культуру креативного мислення, тобто культуру мислення та життя в світі, який постійно змінюється.

Що для цього нам потрібно…?
Потрібно залучити всі відомі у світі напрацювання з розвитку креативного мислення. Організовувати навчання онлайн та офлайн, клуби та мозкові центри з розвитку креативності, запустити вечірки для творчих людей, впровадити окремий предмет з розвитку креативності в школах та дисципліну у ВУЗах, створити інститут креативного мислення, впроваджувати технології креативного мислення в бізнесі та на підприємствах, популяризувати та поширювати цінності, які будуть сприяти розкриттю творчого потенціалу кожної людини в нашій країні.

Розвиток креативності в суспільстві — це шлях до духовного розвитку та процвітання, адже основою креативності є любов.
Культура креативного мислення — це те, що може зробити Україну світовим лідером в найближчі 20-30 років. Україна може стати інноваційною креативною країною, в якій все може бути організовано для розкриття та розвитку творчого потенціалу людини!
І саме така мета може надихнути та активувати творчу молодь в нашій країні.

Нашою спільною українською цінністю, яка всіх об’єднає, може стати креативне мислення!
СТВОРЮЙМО МАЙБУТНЄ РАЗОМ!

Сподобалося те що ми робимо?

Підтримайте нашу ініціативу фінансово. Для цього Ви можете натиснути кнопку нижче.
Ми не маємо постійного фінансування, тому будемо дуже вдячні за будь-яку допомогу. 
Всі зібрані кошти підуть на розвиток проєкту «Креативна Країна», підтримку нашого сайту та поширення культури креативного мислення в Україні.

Підтримати нашу діяльність фінансово (надіслати donation)

Щоб надіслати ідеї та пропозиції щодо співпраці натисніть кнопку нижче та заповніть форму.

Надіслати ідеї та пропозиції щодо співпраці

Засновник проєкту «Креативна Країна»,
експерт з розвитку креативного мислення,
Віталій Фасоля

Нагору