Фонова музика пригнічує креативність ?
Прослуховування музики у фоновому режимі, відповідно до популярної думки, покращує продуктивність та благотворно впливає на творчі процеси. Дослідники зі Швеції та Великої Британії з’ясували, що це неправда.
Видання Science Daily повідомляє, що фонова музика, всупереч поширеній думці, не покращує, а погіршує так звану лінгвістичну креативність — здатність людей виконувати різні завдання, пов’язані з використанням мови. Такого висновку дійшли психологи з Університету Євле у Швеції, Університету Центрального Ланкаширу та Ланкастерського університету у Великій Британії.
Учасникам дослідження запропонували пройти тест на асоціації: до трьох слів – «сукня», «циферблат», «квітка» – знайти асоціативне слово, яке можна підставити до вихідних та отримати нове. В ідеальній ситуації цим словом мало стати «сонце», разом з яким мали вийти слова «сарафан» (sundress), «сонячний годинник» (sundial) і «соняшник» (sunflower).
Усього провели три експерименти. У першому взяли участь 30 осіб, які підбирали асоціації, прослуховуючи треки іноземною мовою. У другому 18 добровольців слухали інструментальні композиції. Зрештою, у третій групі з 36 осіб включали пісні зі знайомими словами та запис звуків із бібліотеки.

Фото: Westend61/gettyimages.com, © WESTEND61 / GETTYIMAGES.COM
Лікар Ніл МакЛатчі з університету Ланкастера констатував: знайшлися переконливі докази зниження продуктивності під фонову музику. І навпаки, добровольці виконували завдання успішніше за умов бібліотечних шумів. Ймовірно, вважають психологи, такі сумні для меломанів результати пов’язані з тим, що музика перевантажує роботу пам’яті інформацією, яка надходить через слухові канали. При цьому під час третього експерименту з’ясувалося, що прослуховування музики зі знайомою лірикою погіршує творчий потенціал, незалежно від того, як композиції впливають на настрій учасника. Не пощастило навіть тим добровольцям, які звикли працювати чи навчатись під музичний акомпанемент.
«Отримані результати ставлять під сумнів популярну думку, що музика підвищує креативність. Вони демонструють, що музичний фоновий супровід без семантичного змісту або за його наявності постійно порушує процес творчості та негативно позначається на продуктивності», — підсумували психологи.
Якщо ваша діяльність пов’язана з лінгвістичною креативністю, то краще вибрати в якості робочого стимулу бібліотечний шум.
Автор: Олена Фоміна
https://style.rbc.ru/life/5c77f7639a7947c12727e68b
