Розвиток креативності

Прагнення до справжності може завдати шкоди творчим ідеям. Ось як їх пробудити

Поширена думка, що для успіху досить просто «бути собою». Щирість часто називають способом стати щасливішим і досягти взаєморозуміння з керівництвом та клієнтами. Однак бажання зберегти своє «справжнє я» перешкоджає йти на компроміси та завершення вигідних альянсів.

Культ щирості має ще одну сторону, досить несподівану. Справа в тому, що творчість далеко не завжди пов’язана з «справжнім». Навпаки, іноді це відбувається завдяки явищу, яке називається «дисонанс розуму і тіла» (mind-body dissonance, MBD). Ми розповімо вам більше про це явище.

Вимірювання дисонансу

MBD може приймати різні форми. Наприклад, під час невдалої презентації Timlid може кивати менеджеру, який сприймає це як схвалення.

Лі Хуан, доцент кафедри організаційної поведінки в школі бізнесу INSEAD, провів дослідження з майже 500 людьми. Завдання експерименту були маніпуляції з емоційним станом та фізичним вираженням за допомогою різних завдань:

  • згадати щось приємне чи сумне і написати про це, водночас посміхаючись або нахмурившись;
  • зображувати роль з високою або низькою владою, перебуваючи в депресивному або відкритому положенні.

Після учасників просили зробити щось «що немає відношення» до експеримента, наприклад, придумати нове призначення звичайним об’єктам або вигадати істоту з іншої планети. Їх творчість оцінювали судді, які не знають про маніпуляції.

Як результат, була виявлена ​​чітка схема: ті, хто пережив MBD, виявили більше не стандартного мислення, ніж ті, хто був «щирим» (тобто їх виразом обличчя та жестами відповідали внутрішнім почуттям).

Чому це відбувається? Здається, що «дисонанс розуму і тіла» провокує певне мислення, яке більш сприйнятливе до не стандартних ідей і стає стимулом для творчості.

В одному з попередніх досліджень Лі Хуан та його співавтор встановили, що учасники з MBD були більш відкритими до широких, вільних визначень та асоціацій. Наприклад, вони визнали, що часник можна вважати овочем, а мішок слід вважати предметом одягу.

Крім того, вони частіше погоджувались з такими твердженнями, як «на даний момент мене приваблюють ситуації, які можна інтерпретувати більш ніж одним способом», «я віддав би перевагу бути відомим як новатор, а не як той, хто використовує перевірені методи» і «для мене дуже важливо виділятися».

У свою чергу, це допомогло передбачити здатність учасників генерувати незвичайні ідеї та нетипові рішення.

Подарунок природи

Можна припустити, що MBD створює незвичну напругу, яка змушує наш розум шукати нові ідеї, які підходять для незвичної ситуації.

Еволюція людини може пояснити це явище: виживання найбільш адаптованих сприяло підвищенню чутливості до змін навколишнього середовища.

Якщо MBD — це дар природи, який допомагає людині впоратися зі змінами. Від нього виграють найбільше ті хто оточений рутиною. Одне з досліджень продемонструвало, що вплив MBD на творчість найбільш чітко проявляється тими, хто вперше зіткнувся з нею.

Це призводить нас до іншої негативної сторони культу щирості: прийнято, що ми повинні відмовитися від лицемірства, але дослідження пропонують протилежне.

  1. Людям важко навмисно робити нещирий вираз обличчя.
  2. Люди дійсно не люблять внутрішні протиріччя, такі як MBD, і прагнуть уникнути їх.

Дослідження 2015 року підтвердило, що особи, яким довелося пережити нещирий досвід, відчували себе нечистими і буквально хотіли помитися в душі. Тому MBD зустрічається рідше, ніж ми думаємо. І з точки зору творчості, це дає нам великі можливості для того щоб скористатися цим явищем.

Як застосувати MBD на практиці

Робоче місце не є лабораторією, і, на щастя, менеджери не мають можливості вирішити, як працівники повинні стояти чи сидіти, і яким повинен бути вираз обличчя.

Однак навіть в офісі ви можете відтворити якийсь дискомфорт, який допоможе творчій думці. Ось кілька варіантів.

  • Повернутися на посаду працівника початкового рівня. Старші лідери мають такий статус і досвід, що їм більше не потрібно робити вигляд. Незвичайний дискомфорт допоможе їм отримати нові ідеї та по-різному подивитися на організацію.
  • Працювати в іншій культурі. Наприклад, зоряний шеф-кухар Гордон Рамсі часто подорожує і готує свої блюда в різних місцях — від в’єтнамського села до скелі в Ісландії. Можна припустити, що фізичний дискомфорт створює MBD, який додає творчості Рамсі.
  • Організуйте ролеву гру або урок імпровізації. При цьому важливо створити психологічно безпечний досвід, щоб працівники відчували себе розслабленими. Поясніть їм, що відчувати себе незручно чи некомфортно — це нормально, і в цьому полягає сенс заходу.

Фото на обкладинці: Unsplash

Текст: Олена Ліханова

Нагору