Блог проєкту «Креативна Країна»

Принцип Деміурга, або П’ять вправ на розвиток креативності

Усі тренінги з підвищення креативності засновані на принципі навчити людський мозок ставити незвичні питання і шукати несподівані відповіді. Ось п’ять знаменитих вправ, які рекомендують виконувати регулярно хоча одне щодня.
Ви — практик і звикли мислити логічно. А от здатність творити і фантазувати, видаючи на-гора феєричні ідеї і блискучі слогани, ніколи не вважалося вашим сильним боком. Як виявити і розвинути в собі «схильність до креативу», розкаже цей матеріал.

Творчий підхід необхідний у будь-якій галузі діяльності. Якщо ми, звичайно, бажаємо, щоб ця діяльність була успішною і не перетворювалася на рутину. Натхненний ентузіаст навіть з миття посуду зуміє створити високохудожній процес.

Мозковий штурм

Є люди, наділені чудовими креативними здібностями від народження. Вони творять геніальні речі, змушуючи світ захоплюватися ними. Але що в такому випадку залишається іншим? Понуро знизувати плечима і казати: «Я, бачте, не дуже творча людина…»? Психологи стверджують, що така позиція підказана виключно поразковими настроями. Креативність можна в собі розвинути. Як мускулатуру — примусово і «механічно», шляхом щоденних вправ і тренувань.

Не варто думати, що у творчих людей голова влаштована якось особливо: там все так само, як і в інших. Але метод мислення дійсно має свої особливості. Деякі філософи називають цей метод принципом Деміурга.

У такому трактуванні Деміург — це якесь молодше божество, яке нічого не створює, зате чудово вміє переміщувати в просторі вже наявні об’єкти. На відміну від Творця Деміург не творить, але перемішує, схрещує, видозмінює (а в християнській традиції ще й псує: Сатана і занепалі ангели також зараховуються до Деміурга).

Ми, люди, наділені «деміургічними здібностями» повною мірою. Ми постійно зайняті складанням у нових, власних комбінаціях старих шматочків великої вселенської мозаїки: «Що буде, якщо до трьох додати чотири, додати солі та спецій за смаком і все це вилити на голову людині, що проходить під вікном?»

Творчі люди придумують нові комбінації самі. Нетворчі користуються вже наявними: вчать формули, читають психологічну літературу, записують бабусині рецепти і уважно вивчають поради у глянцевих журналах. Тож їхній мозок функціонує приблизно так… А щоб краще описати цей процес, уявімо, що акуратно знімаємо «кришку» і заглядаємо всередину. І що бачимо? Величезне приміщення з шафами і картотеками, з заплутаним лабіринтом доріжок. За цими доріжками переміщуються кур’єри-думки. Причому кур’єри ці — ледарі і консерватори. Вони не бажають шукати нових шляхів, прокладати нові маршрути, а найголовніше, вони приносять лише найпопулярніші відповіді, до яких їм найпростіше дістатися.

Трава? Трава у нас зелена. Поет? Звичайно, Пушкін. До чого тут якийсь Франсуа Війон? Поетом завжди був Пушкін, нічого ганяти мене по-дурному. Які бувають намальовані будиночки? Квадратні, з трикутним дахом і трубою. Ось ще віконечко в центрі — і нічого змушувати мене тягнутися в відсік, де зберігаються крилаті будинки з ваших божевільних дитячих фантазій, бо нічого там вже не знайдеш, все списано.

Розвиваючи метафору, уявімо, що у людини з хорошим креативним мисленням мозок обслуговується кур’єрами-ентузіастами, які завжди раді можливості швидко дістатися у потайний кут і витягти звідти щось несподіване і незрозуміле. А раптом нам це знадобиться?

Усі тренінги з підвищення креативності засновані на принципі навчити людський мозок, по-перше, ставити незвичні питання, по-друге, шукати несподівані відповіді і експериментувати з образами та ідеями.

Ось п’ять знаменитих вправ

1. І все-таки у них багато спільного

Візьміть два іменники, які належать до абсолютно різних сфер лексики. Можна скористатися словником, відкривши його навмання і тицьнувши пальцем в перше-ліпше слово (якщо попадеться «купфермерітоль», відкрийте словник ще раз). Вибравши два поняття, які, здавалося б, не мають між собою нічого спільного, спробуйте знайти між ними зв’язок. Будь-яким способом. Навіть якщо знадобиться придумати абсолютно неймовірну історію, сюжет якої зв’яже обидва слова між собою. Наприклад, автор цих рядків свого часу мало не зійшла з розуму, намагаючись усвідомити, що спільного у бурундука і лакмусового папірця. Все відбувалося на семінарі з психології, а публічно осоромитися не хотілося. Довелося розповісти жахливо трагічну історію про геолога, якого укусив бурундук він захворів на сказ, причому аналізи у бідолахи перевіряли за допомоги лакмусового папірця…

Ця вправа тренує мозок на створення незвичних комбінацій і вчить користуватися «інгредієнтами», що розташовані в різних його секторах.

Приклад: Запитання: що спільного між оком і водопровідним краном?

За допомоги ока кран можна побачити, за допомоги крана око можна помити.
І те й інше може блищати.
З них іноді ллється вода.
Коли вони псуються, з них підтікає.
А ще: ремонт ока коштує в тисячу разів дорожче, ніж ремонт крана, а у водопровідника, який приходив лагодити кран у п’ятницю, був великий синець під оком.

2. Божевільний генетик

Для цієї вправи знадобиться аркуш паперу і предмет, що пише. Якщо ви непогано малюєте, доведеться на якийсь час про це забути. Тут, як у сексі, важливий процес, а не результат. Тепер намалюйте тварину, яка буде містити якомога більше ознак різних тварин. Хвіст — як у павича, тіло черв’яка, передні ласти — як у тюленя, задні ноги — як у павука, вуха — як у віслюка, очі — як у равлика… А якщо вам закортить поставити звірятко на колеса або забезпечити його пропелером замість ніздрів — ще краще. Працюючи над цим художнім твором, ви переконаєтеся, що багата фантазія може мати цілком механічне походження. Головне — задушити в зародку логіку і глузд, які будуть звертатися до вас з вимогами намалювати замість цього неподобства зайчика або черепашку.

3. Божевільний архітектор

Наступна вправа також принесе вам лаври прославленого графіка (особливо якщо ви заведете звичку розвішувати зразки своєї творчості навколо робочого місця). Тепер будемо малювати будинок. Але спершу вам знадобиться 10 довільно вибраних слів (можна знову скористатися словником). Завдання таке: ви — архітектор. До вас звернувся замовник, який готовий сплатити ескіз свого житла (це, наприклад, мільйон доларів. Або навіть 10 мільйонів, якщо вам заманеться). Але його умова: цей будинок має відповідати 10 вимог — 10 обраних слів. Малюйте будинок прозорим, щоб всередину можна було напхати кімнати й меблі. Каструля… Чудово, будинок буде мати форму каструлі. Чобіт… Житло прикрасить дах у вигляді чобота зі шпилькою. Ґава… Нехай ґанок буде чорним, як ґава. Крес-салат… Зробимо зимовий сад і посадимо там корисну рослину. Аутодафе… Ну, добре. Камін у вітальні може бути виконаний у вигляді єретика, прив’язаного до стовпа. Малюючи, нехай схематично, прагніть одночасно представляти, як це могло б виглядати насправді.

4. Десять плюс десять

Візьміть будь-який іменник і напишіть у стовпчик 10 прикметників, які йому підходять. Наприклад, капелюх — великий, зелений, теплий, модний, гарний тощо. Це було легко. А тепер спробуйте знайти 10 прикметників, які цьому іменнику не підходять. Це не просто, як може здатися на перший погляд. Та ж капелюх не може бути, скажімо, кислий. Але, з іншого боку, а хто його куштував? Намагайтеся підбирати прикметники з різних сфер сприйняття (якщо ви один раз написали «жовтий», можете вважати, що з колірною гамою покінчено).

Приклад: сміх може бути веселий, заливчастий, знущальний, голосний, страшний, нервовий, крижаний, марний, безглуздий, дзвінкий. При цьому ні за яких умов, навіть у запаленому мозку поета-авангардиста, сміх не може бути розкришений, оранжевий, пластмасовий, кредитоспроможний, гормональний, риб’ячий, поранений, газоподібний, непізнаний.

5. І це називається…

Цю вправу можна повторювати кілька разів на день. Щоразу як вашу увагу привертає що-небудь, уявіть, що бачите це на картині. А тепер придумайте цій картині відповідну назву. Можна коротку й хльостку, можна розгорнуту й ґрунтовну, головно, щоб вона сподобалося вам.

Приклади: «Вид з вікна, коли у мене поганий настрій» (без коментарів); «знайома» (побачили співробітницю за своїм робочим столом); «вогні Москви» (загорівся кошик для паперів, куди якийсь кретин кинув недопалок ); «Жертва рибоволодіння» (в ресторані вам принесли те, що в меню самовпевнено іменується «осетрина по-царськи»).

Автор: Анастасія Олійник

Джерело: http://www.elitarium.ru/

Натисніть на коментар

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Нагору