Креативне мислення: 8 порад, які допоможуть розвинути
Генерувати оригінальні ідеї дано не всім людям. Багато хто може лише реалізовувати задуми інших, педантично та скрупульозно підходити до виконання покладених на них обов’язків.
Прості виконавці не дуже цінуються роботодавцями. Нині наймачам потрібні такі співробітники, які можуть щось вигадувати, можуть працювати над складними проєктами, можуть зрушувати їх з мертвої точки. Всі ці навички притаманні людям із креативним мисленням.
Як людині розвинути цей вид мислення, ставши водночас затребуваним? Для цього необхідно прислухатися до кількох порад.
Гра в асоціації
Ця вправа досить проста. Необхідно вибрати два випадкові слова, а потім знайти між ними будь-який зв’язок.
Поступово виходитиме вигадувати цілі історії, встановлюючи між словами взаємозв’язок. Все це дозволить навчитися створювати щось незвичайне, цікаве, те, що на думку нікому не спаде.
Не ділити ідеї на серйозні та несерйозні
Ще у школі дітей вчать мислити стандартно, не виходити за межі. Навчаючись так, людина звикає бути скутою, починає боятися дати волю своїй фантазії.
Поступово в людини з’являються комплекси, сором за деякі свої ідеї. Від цього необхідно позбавлятися. Необхідно візуалізувати втілення у реальність своїх ідей, уявляти, що з них може вийти.
З часом людина зрозуміє, що поганих ідей немає. Є тільки ті, які заслуговують на увагу та зусилля, а є такі, про реалізацію яких краще не думати нині.
Встановити обмеження
Може здатися, що це суперечить креативному мисленню. Але насправді якісь рамки потрібні. Не варто чекати осяяння. Людині необхідно накопичувати інформацію, старанно працювати, щоб рано чи пізно в голові дозріла цікава ідея.
Слід також подумати про те, щоб розвинути гнучкість. Наприклад, якщо для втілення задуму в реальність не вистачає ресурсів, слід подумати, як можна досягти бажаного, маючи те, що є.
Вигадувати альтернативні рішення
Не завжди вдається досягти бажаного тим способом, яким планувалося на початку роботи. Необхідно вигадати кілька способів отримати бажане, якими можна буде скористатися, якщо щось піде не так.
Це дозволить не лише креативне мислення тренувати, а й знизити ймовірність невдачі.
Влаштувати мозковий штурм
Цей метод досить відомий. Необхідно зібрати компанію із кількох людей, почати обговорювати якусь проблему, шукати варіанти її вирішення.
Всі свої пропозиції та пропозиції товаришів людині слід записувати, не роздумуючи про те, чи буде можливість їх втілити в реальність чи ні. Не варто критикувати одне одного, сміятися з пропонованих варіантів дій.
Така вправа допоможе розкріпачитися, дати волю своїй фантазії, навчитися імпровізувати. Все перераховане дозволяє зробити мислення більш креативним.
Повторюватися можна
Бути креативним можна, не лише генеруючи нові ідеї. Немає нічого страшного в тому, щоб спиратися на початку шляху на чужий досвід, використати його.
Переймаючи щось в інших людей, доповнюючи це своїм, можна видати дуже креативну ідею.
Дозволити собі нічого не робити
Тут йдеться про перерви в роботі, а не про прокрастинацію, яка може тривати вічно. Необхідно навчитися на якийсь час відкидати думки про нагальні справи. Особливо це важливо, якщо втома нагромадилася.
У такому стані мозок людини не зможе придумати нічого, що стоїть. А ось у моменти повного розслаблення цінна та креативна думка може прийти.
Спробувати нове
Постійно робити одну і ту ж дію не варто. Це створить перешкоду розвитку креативного мислення. Спроби зробити щось таке, за що раніше не доводилося прийматись, дозволяють людині розкрити в собі якісь таланти, здібності.
У мозку утворюватимуться нові нейронні зв’язки, розумовий процес від цього стане нестандартним, швидшим.
Розвиток креативного мислення не можливий без внутрішньої розкутості. Людина повинна перестати боятися засудження, критики, їй слід дати можливість вільно мислити. Тільки в цьому випадку він зможе розвинути креативне мислення.
Автор: Яна Лисова