Розвиток креативності

Що таке креативність і причому тут творчість

Як розвинути креативність та застосовувати її у професії.
Сучасні реалії щодня вимагають від нас не лише нових знань та умінь, а й креативного підходу до їхнього застосування. Всі довкола говорять про креативність. Цією вимогою рясніють вакансії. Це поняття стало характеристикою особистості, нею заведено пишатися. І складається враження, що сьогодні без креативності не обійтись. Але як зрозуміти, що таке креативність? Чи можна її розвинути та як це зробити? З’ясуємо у цій статті.

Що таке креативність

Креативність – це досить широке поняття, що приблизно означає здатність нестандартно вирішувати проблеми, створювати щось нове за допомогою не властивих для цього ресурсів чи інструментів.

Саме слово «креативність» походить від латинського creative — «творчий», creatio — «створення». Але, швидше за все, це просто калька англійського слова «creative» (творчий). Нам же ближче і зрозуміле слово кмітливість. Тобто, здатність оперативно діяти у запропонованих обставинах та приймати правильні рішення, але з творчим підходом. А якщо креативність допомагає нам створювати щось нове, то в чому її відмінність від творчості?

Творчість – це творіння, чи створення, а креативність – це здатність займатися цим процесом. Простіше кажучи, якщо вас називають креативним, вам набагато легше творити. І це не лише про художні полотна, а й про генерацію ідей. Психологи називають креативністю характеристику, що визначає творчу обдарованість. Серед її складових гнучкість мислення, чи здатність підлаштовуватися під мінливі умови; здатність до образного та асоціативного мислення, уміння генерувати нестандартні рішення, а також уміння помічати протиріччя та здатність перетворювати образи на конкретні форми.

Чому креативність – це важливо

Відповідь проста і банальна: прогрес, керований нами, відбирає у нас же роботу. За різними оцінками, менш ніж через 10 років машини заберуть у людей майже 400 мільйонів вакансій. Роботизація процесів змусить до 50% спеціалістів змінити сферу діяльності. Виглядає не дуже оптимістично, адже незабаром марними можуть стати професії водіїв транспорту та таксі (ми вже сьогодні чуємо про безпілотні автобуси), продавців, касирів (автомати самообслуговування) та навіть перекладачів (привіт, Google). Але автоматизація практично не торкнеться людей, які працюють у сфері так званих творчих професій, де необхідно ухвалювати спонтанні рішення та креативно мислити, адже штучний інтелект поки що на це не здатний. На щастя.

Що таке креативність у роботі? Це додаткова можливість вирішувати проблеми, що раптово виникли, діяти не за інструкцією. Дуже часто вважають, що креативність у роботі потрібна лише у творчих індустріях – мистецтві, рекламі, дизайні. А дизайн-мислення – тобто творчий, а не аналітичний підхід – просто нове слово, яке не несе жодного певного сенсу. «Креатив» стає словом-паразитом, а тим часом, креативність – це не лише оригінальні ідеї при виборі дизайну, вона цілком здатна допомогти у вирішенні набагато глибших проблем.

Креативність – це підхід, за допомогою якого можна вигадати незвичайні речі. Сьогодні виявити креативність можна будь-де: у продажах, залученні клієнтів, стратегіях, маркетингу, бізнес-моделюванні, фінансах, комунікаціях, рекрутингу, освіті, організації заходів, кібербезпеці, діджиталізації.

Як розвинути креативність

Креативність – це не вроджена особливість, а набута навичка. Тобто вона притаманна кожному, а отже, її можна і потрібно розвивати.

У ході довгих досліджень вчені так і не виявили будь-який «ген креативності» або спадкову схильність до творчості. Безумовно є й ті, хто схильніший до креативу і творчості, мають талант. Але найчастіше, як і будь-яке інше вміння, вона просто потребує практики. У деяких професіях цієї практики більше. Але якщо «таланту» необхідне натхнення, то простим обивателям з технічним складом розуму потрібні способи розвитку креативності.

Коли ми займаємося однією і тією ж роботою, це запускає лінійне мислення, або мозок йде шляхом найменшого опору. А це губить весь креативний потенціал.

 Для розвитку креативності є нескладні прийоми.

  1. «Активація» мозку. Нічого надскладного, просто потрібно слухати нову незвичайну музику, дивитися фільми чи подкасти, що відрізняються від улюблених та звичних. Сенс у тому, щоб змусити мозок сприймати та інтерпретувати нову інформацію.
  2. Зміна «життєвих декорацій». Перефарбовувати стіни та купувати нові меблі не обов’язково. Достатньо поміняти звичний маршрут від дому до роботи чи супермаркету. Працюєте з дому? Змініть руку, коли чистите зуби. Якщо ви правша, візьміть щітку в ліву руку, навіть такі прості дії змусять мозок працювати по-іншому.
  3. Нові навички. Ідіть на курси, але не інтернет-дизайну, а, наприклад, сомельє. Запишіться на заняття з танців чи живопису, відвідуйте незвичайні майстер-класи. Все це допоможе прокачати оригінальність мислення і розбудити дрімучі звивини.
  4. «Натхнення» чужими ідеями. Завітайте на нові виставки, оригінальні театральні постановки, сходіть на концерт експериментального музичного гурту. Одним словом, надихайтеся творчістю, навіть якщо ви від неї далекі.

Чудові способи розвинути креативність – це вивчати нові мови чи освоювати «творчі» професії, подорожувати. Простіше кажучи, постійно розширювати світогляд, адже наочність – теж складова креативу.

Автор: Катерина Шполянська

Джерело: https://vesti.ua/poleznoe/chto-takoe-kreativnost-i-prichem-tut-tvorchestvo

Нагору