6 методик для розвитку креативного мислення
Стандартне рішення робочих завдань — це правильний шлях до стагнації та затримки професійного розвитку. Якщо ми завжди діємо второваною доріжкою, не пробуємо нове і боїмося експериментів, то це не може призвести до дійсно видатних успіхів. Такий підхід до роботи дозволяє досягати лише середніх результатів.
Тим, хто хоче більшого, важливо навчитися генерувати свіжі ідеї та знаходити незвичайні шляхи виходу зі складних ситуацій. Про те як розвинути креативне мислення та виробити звичку нестандартно мислити читайте далі.
1. Шукайте їжу для розуму у невідомих сферах
Найчастіше ми концентруємо свою увагу на певних галузях, які нам цікаві. Наприклад, займаємось одним хобі, читаємо новини чи книги на конкретні теми, вивчаємо нові пов’язані з роботою тренди. І це серйозно звужує кут огляду, під яким дивимося світ.
Що робити
Регулярно змушуйте себе переключати увагу на щось незвичне для вас, не пов’язане з вашим звичайним життям.
Шукайте нові знання у сферах, якими раніше ніколи не цікавилися. Наприклад, візьміть до рук монографію з історії або почніть вивчати інвестиції. Читаючи, спробуйте витягувати з цього щось корисне собі.
Слухайте музику незвичних для вас стилів і спробуйте знаходити в ній гармонію, цікаві прийоми та натхнення.
Вдумливо читайте класику, аналізуючи відмінності стилів різних авторів та сюжетів, які вони описали у своїх книгах.
Ви побачите, що навіть з нецікавих сфер (для вас) можна отримати багато корисної інформації. Це розширить ваш світогляд, погляд на звичні речі, і вам буде простіше відкриватися новому.
2. Створіть банк ідей
Щодня ми дізнаємося багато нового, але досить швидко забуваємо про це. Адже це могло б стати в нагоді надалі.
Наприклад, ви прочитали про нові інструменти або кейси, які були б корисні для вашої роботи. Або просто вам прийшла вдала думка, але прямо зараз у вас недостатньо часу, щоб гарненько її обміркувати. Для цього можна створити банк ідей, в якому зберігатиметься вся потенційно цікава для роботи інформація.
Що робити
Заведіть звичку записувати в одному місці все цікаве і важливе — що може стати в нагоді для подальшої роботи. Для зручної навігації по записах можна зробити рубрикатор та записувати різні ідеї до різних тематичних списків. Якщо вам знадобиться терміново знайти якесь нестандартне рішення, зверніться до цих нотаток. Вони, напевно, наштовхнуть вас на цікаві думки.
3. Займайтеся зарядкою для розуму (нейробікою)
Нейробіка — це чудовий інструмент, щоб навчитися черпати новий досвід зі звичних речей. Ключове завдання тут – робити звичайні, повсякденні речі у нестандартний спосіб. Це вибиває зі стандартного типу мислення та допомагає розвивати креативність.
Що робити
Можна використовувати різні техніки, спрямовані на таке перемикання:
Зміна обстановки. Наприклад, якщо ви не можете зібратися з думками і знайти потрібне рішення, можна вийти з офісу на вулицю. При зміні зовнішніх умов простіше настроїтись на інший тип мислення.
Концентрація на почуттях. Переключіть свою увагу на певний запах, звук або тактильне відчуття. Проаналізуйте свої почуття, спробуйте описати. Це дозволить переключитися зі звичних думок на фізичні відчуття та перезавантажитись, дати мозку відпочити від стандартної роботи.
Зміна робочої руки. Іноді спробуйте робити щось не правою чи лівою рукою (як ви звикли), а іншою. Завдяки цій вправі також можна переключити мислення та побачити подивитися на звичні речі під новим кутом.
4. Ефект Медічі
Ефект Медічі — це феномен креативного поєднання непоєднуваного. Суть цього методу розвитку креативності в тому, щоб брати різні ідеї та шукати на їхньому перетині щось нове, що ламає існуючі стереотипи. Його можна застосовувати як для тренування, так і для вирішення конкретних завдань.
Що робити
Розгляньте два предмети (інструменти, варіанти розв’язання задачі тощо), спробуйте об’єднати їх і знайти в цьому поєднанні нові можливості. Для цього поставте кілька запитань:
— У чому відмінність цих предметів?
— У чому їх схожість?
— Який ефект можна отримати за їх об’єднання?
5. Друдли
Друдли — це абстрактні зображення, які самі по собі не несуть ніякого смислового навантаження. Вони використовуються винятково для розвитку візуального мислення. Крім того, робота з такими картинками загалом позитивно впливає на креативність, тому що вчить працювати з асоціаціями та бачити цікаві речі там, де їх, на перший погляд, немає.
Що робити
Цей інструмент – чудова розминка перед мозковим штурмом. Підготуйте кілька таких картинок та запропонуйте членам команди описати, що вони на них бачать. Це дозволяє активувати креативне мислення і відразу розпочати продуктивну роботу під час мозкового штурму.
6. SCAMPER
SCAMPER — це схема, яка дозволяє генерувати нові ідеї. У її основі лежить постановка певних питань, які мають бути послідовно задані стосовно конкретному об’єкту (завдання, проекта, інструмента). Головне завдання – розглянути різні складові, а не концентрувати увагу на одному параметрі.
Що робити
Розгляньте проблему під різними кутами, відповівши на запитання:
— Які елементи можна замінити?
— Які елементи можна поєднувати?
— Чи можна додати щось нове? Якщо можна, то що?
— Як можна покращити, модифікувати?
— Чи можна знайти інше застосування чи застосувати в іншій сфері?
— Чи можна зробити простіше? Якщо можна, то як?
— Що вийде, якщо поміняти подекуди деякі деталі?
Проаналізувавши відповіді на запитання, можна буквально по шматочках зібрати нестандартне та ефективне рішення для поставленого завдання.
Саме нестандартні ідеї допомагають зробити сильний ривок та випередити конкурентів на звичному полі гри. Поки решта діє «за звичкою», варто йти на випередження. Пробуйте нове, не бійтеся експериментів та розвивайте своє креативне мислення.
Автор: Анастасія Боровська