Розвиток креативності

Як розвинути креативність за допомогою емоцій

Світ не стоїть на місці. Уміння, яке зараз здається рідкісним, вже завтра може стати банальним. Тому з кожним роком креативність цінується дедалі більше. Експерти Всесвітнього економічного форуму в Давосі озвучили ключові навички, які знадобляться для побудови успішної кар’єри в 2020 році, – серед них і креативне мислення. Думаєш, це виключно талант? Не зовсім. Дослідники довели, що розвинути цю здатність у собі допоможе вміння керувати власними емоціями! Пояснюємо, як…

Експерименти довели: важливо бути позитивним

Науковці роками задаються питанням: як емоції впливають на креативність? Нещодавно в журналі Scientific Reports опублікували результати чергового дослідження. Його суть полягала в тому, що джазові піаністи дивилися на фото двох жінок – усміхненої й зажуреної, й імпровізували. У цей момент науковці «сканували» мозок музикантів. Результати здивували.

Виявилося, що різні емоції активують різні ділянки головного мозку. А саме: дорсолатеральна префронтальна кора головного мозку (та, що відіграє важливу роль у контролі поведінки) була активнішою, коли піаністи передавали «позитивну» емоцію. А коли музиканти дивилися на сумне фото – імпровізували гірше.

Також креативному мисленню сприяє незвичайне середовище. Приміром, у всесвітньо відомих компаніях Disney та IDEO на робочих місцях до стелі підвішені літаки та велосипеди; замість дверей – пластикові штори з бісеру, а дисплеї комп’ютерів увесь рік прикрашають ялинкові вогники. Усюди лежать іграшки, ґаджети і прототипи з минулих проєктів.

Креативність також залежить від позитивного життєвого досвіду. Дослідження Фонг підтвердило, що спусковий гачок творчості – незвичайні й несподівані події, які можуть збагатити фантазію. Тож подорожуй і пізнавай!

Емоції vs результат

Психолог Едді Гармон-Джонс і його колеги також досліджували творче мислення. Саме вони ввели в науку поняття «мотиваційна інтенсивність» (тобто наскільки сильно особа хоче чогось досягти). Для порівняння: задоволення – позитивна емоція, але в неї нижча мотиваційна інтенсивність, ніж у відчутті жадоби.

На їх думку, коли людина переживає звичайну («буденну») емоцію, вона бачить ширше зображення; її розум більш відкритий, тому може крок за кроком виконувати одночасно різні завдання. Якщо ж особа перебуває в піднесеному або надто пригніченому настрої – успішно зможе виконувати лише щось одне.

Креативність vs посада

Деколи, після побаченого чи почутого, у людей одночасно виникають протилежні емоції, наприклад, хвилювання й розчарування. Скоріш за все, ти не замислювався над причинами такого явища. Це емоційна амбівалентність – одночасний досвід позитивних і негативних емоцій. Їй присвячене дослідження Крістіни Фонг із американського Університету Карнегі-Меллона.

Результати її роботи засвідчили: особи, які займають вищу посаду порівняно з іншими, частіше перебувають у стані емоційної амбівалентності, тому можуть генерувати більше творчих ідей. Тут мова йде про менеджерів, рекрутерів та інших спеціалістів, які постійно контактують із людьми. Це тому, що робота з соціумом нелегка: щоразу доводиться переборювати в собі різні відчуття.

emocii

Як виховати в собі необхідні емоції

Отож дослідники зійшлися в одному: те, як людина почувається, дійсно впливає на хід її творчих думок. Яку роль конкретні емоції відіграють у тому, наскільки креативно ми мислимо?

1. Відчуття щастя, піднесення або радості підвищує творчий потенціал.
2. Відчуття спокою, безтурботності й розслаблення ніяк не впливає на творчий процес.
3. Відчуття тривоги, занепокоєння, напруження або страху знижує творчий потенціал.
4. Відчуття суму, смутку чи розчарування теж не дає результату.
З погляду теорії еволюції, негативні емоції на кшталт страху були дані нам для того, щоб ми зосереджувалися виключно на загрозі (Що за шум? Там змія?). Позитивні ж емоції сигналізують нам, що поточне середовище безпечне і ми можемо готуватися до майбутнього. Таким чином, змушують нас досліджувати та комунікувати з іншими людьми.

Отож меседж такий: аби підвищити свій творчий потенціал – культивуй позитивні емоції й зменшуй негативні!

Для цього варто:
1. Розвивати тісніші відносини з людьми.
2. Уявляти позитивне майбутнє.
3. Медитувати.
4. Висловлювати вдячність (усно, письмово або через конкретні дії).
5. Робити добрі справи.
6. Бути фізично активним.
7. Проводити багато часу на природі.
8. Позбавлятися від негативних думок.
9. Припинити пліткувати й саркастично жартувати.
10. Сісти на медіа-дієту й слухати/читати/дивитись менше новин з негативним змістом.
Позитивних емоцій і приємних творчих результатів!

Джерело: http://studway.com.ua/yak-rozvinuti-kreativnist/

Натисніть на коментар
Підписатися
Повідомити про
guest
0 Коментарі
Міжтекстові Відгуки
Переглянути всі коментарі
Нагору
0
Залишити коментарx